İsrail'in dün Gazze'deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda, uluslararası yardım kuruluşu WCK'nın çalışanları hayatını kaybetmişti.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan WCK'dan yapılan açıklamada, Gazze'de İsrail'in saldırısında 7 çalışanının öldüğü bildirilmişti.

WSJ: İsrail ile Suudi Arabistan normalleşmesinde son aşamaya gelindi WSJ: İsrail ile Suudi Arabistan normalleşmesinde son aşamaya gelindi

Yardım kuruluşu, hareketlerini İsrail ordusuyla koordine etmelerine rağmen konvoyun, Gazze'ye deniz yoluyla getirilen 100 tondan fazla insani gıda yardımını indirdikten sonra güneydeki Deyr el-Belah kentindeki bir depodan çıkarken vurulduğunu söyledi.

Olay yerinden gelen fotoğraflarda üzerinde World Central Kitchen'ın bir parçası olduğunu gösteren açık işaretler bulunan en az bir araç görülüyor.

"Bu sadece WCK'ya yönelik bir saldırı değil, gıdanın bir savaş silahı olarak kullanıldığı en vahim durumlarda ortaya çıkan insani yardım kuruluşlarına yönelik bir saldırıdır. Bu affedilemez" diyen World Central Kitchen CEO'su Erin Gore, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öldürülen işçiler Avustralya, Polonya, İngiltere ve Filistin vatandaşlarının yanı sıra bir ABD-Kanada çifte vatandaşıydı."

İsrail, Beyaz Saray'ın çözülmesinin haftalar değil günler alacağını söylediği saldırıları soruşturacağını açıkladı.

Kirby, "Bu bulguların kamuoyuna açıklanacağını ve gerekli hesap verilebilirliğin sağlanacağını umuyoruz" dedi.

Bir soru üzerine Kirby, "Sorunuz bu erken saatte bunun kasıtlı bir saldırı olduğunu, tam olarak neyi vurduklarını bildiklerini, yardım görevlilerini vurduklarını ve bunu bilerek yaptıklarını varsayıyor ve buna dair hiçbir kanıt yok" diye ekledi.