Biden yönetimi ve Avrupalı yetkililerin Ukrayna stratejilerini Vladimir Putin güçlerine karşı 'tam bir zafer' elde etmek yerine Ukrayna'nın müzakere masasındaki konumunu güçlendirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Politico'ya konuşan Biden yönetiminden bir yetkili ve Avrupalı bir diplomat, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin karşı saldırısının durması ve ABD ve Avrupa'dan daha fazla yardım almanın giderek zorlaşmasının ardından, yetkililerin odak noktasını Ukrayna'nın doğudaki savunma tahkimatını güçlendirmeye çevirdiğini söyledi.

Hava savunma sistemlerini güçlendirecek ve doğu cephesi ile ülkenin Belarus'la olan kuzey sınırı boyunca yeni çalışmalar inşa edecek olan bu hamle, yaklaşık iki yıldır süren savaşı sona erdirmek için müzakerelere girmeleri halinde ve girdiklerinde Ukraynalılara yardım etmeyi amaçlıyor.

"Başından beri bizim teorimiz buydu"

Politico'ya konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Beyaz Saray sözcüsü yetkili, "Bu savaşın sona ermesinin tek yolu müzakerelerdir," dedi. "Bu noktaya gelindiğinde Ukrayna'nın elinin mümkün olan en güçlü şekilde olmasını istiyoruz."

Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı

"Onların kendi topraklarını ellerinde tutmak için daha güçlü bir konumda olmalarını istiyoruz" diye devam eden sözcü, henüz barış görüşmelerinin başlamadığını da sözlerine ekledi. "Bu onları yeni bir saldırı başlatmaktan caydırdığımız anlamına gelmiyor."

Ancak Politico'nun haberine göre Beyaz Saray ve Pentagon politika değişikliğini reddetti ve Ukrayna'nın Rus ordularını ülkeden tamamen çıkarma hedefini desteklediklerini söyledi.