Geçtiğimiz ay New York Columbia Üniversitesi'nde başlayan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı öğrenci protestoları dünyanın dört bir yanındaki üniversitelere yayıldı.

Fransa'da Filistin'e destek gösterileri birçok üniversitede devam ediyor ve göstericiler polisin sert müdahalesiyle karşılaşıyor. Paris'te öğrenciler Pantheon Meydanı'nda toplanarak İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına son vermesini talep etti.

Fransagaza

Sorbonne Üniversitesi'nde çadır kuran öğrenciler polis müdahalesiyle karşılaştı. Bazıları Sciences Po'da olmak üzere protestocular, polis müdahalesine rağmen Filistin ile dayanışma içinde olduklarını dile getirdiler.

Sorbonne'daki öğrenciler Macron'un konuşması sırasında protesto gösterisi düzenlerken, polis bölgeyi güvenlik çemberine aldı.

Yüzlerce öğrenci kampüslerdeki baskılara son verilmesini talep ederek "Yaşasın Filistin" ve "İsrail katil, Macron suç ortağı" sloganları attı.

Birleşik Krallık'ta eylem çağrıları

İngiltere'de University College London öğrencileri protestolara katılarak üniversitenin İsrail'e mali destek sağlayan şirket ve bankalarla işbirliğine son vermesi ve İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarını kınaması çağrısında bulundu.

Ingilter Gazaa

Aralarında Newcastle, Bristol, Warwick, Leeds, Sheffield ve Sheffield Hallam'ın da bulunduğu diğer üniversitelerde de gösteriler düzenlendi.

Londra'daki Goldsmiths Üniversitesi, devam eden protestoların ortasında öğrencilerin taleplerini karşılama sözü verdi.

Trinity College Dublin protestoları

İrlanda'daki Trinity College Dublin'de öğrenciler üniversitenin İsrail ile ilişkilerini kesmesini talep etti ve protesto çadırları kurdu.

Dublin'deki aktivistler Filistin ve İrlanda bayrakları sallayarak Trinity College'a yürüdü.

Dublin

Öğrenciler kampüste kurdukları çadırlara "İsrail terörist bir devlettir", "Soykırıma son verin", "Nehirden denize" ve "Özgür Filistin" yazdılar.

İspanya'nın Valencia Üniversitesi

İspanya'daki Valencia Üniversitesi'nde öğrenciler İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve politikalarını Felsefe Fakültesi'nde düzenledikleri oturma eylemiyle protesto etti.

Öğrenciler "İsrail'in Gazze'deki soykırımına ve ırk ayrımcılığına hayır" sloganları atarken, bazı öğretim üyeleri de onlara katıldı.

Berlin Humboldt Üniversitesi

Almanya'nın Humboldt Üniversitesi öğrencileri Berlin'de "Gazze'ye özgürlük" ve "Soykırımı durdurun" pankartlarıyla protesto gösterisi düzenledi.

Polis müdahale ederek öğrencileri üniversite alanından uzaklaştırdı. Polise direnen bazı göstericiler kimlik tespiti için gözaltına alındı.

Berlin

Alman parlamento binasının karşısındaki yeşil alanda Filistin destekçileri tarafından kurulan çadır kampı polis tarafından boşaltıldı ve 161 kişi gözaltına alındı.

İtalyan üniversite protestoları

Roma'daki Sapienza Üniversitesi öğrencileri okulun İsrail ile ilişkilerini protesto etti. Yaklaşık 200 kişi, Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle okulun İsrail ile işbirliğini askıya almasını talep etti.

Floransa Üniversitesi'nden 200'den fazla akademisyen ve teknisyen, İtalya Dışişleri Bakanlığı'na İsrail ile geçtiğimiz Kasım ayında duyurulan endüstriyel, teknik ve bilimsel işbirliğine katılmama çağrısında bulunan bir mektup imzaladı.

Protestolar Napoli, Pisa ve Bologna'daki üniversitelere de yayıldı ve öğretim üyeleri ile öğrenciler İsrail'den ayrılma çağrısında bulundu.

İsviçre'de Protestolar

Lozan Üniversitesi öğrencileri İsrail'in Gazze'deki eylemlerini protesto ederek akademik işbirliğine son verilmesini talep etti. Yaklaşık 100 öğrenci kampüsteki bir binayı işgal etti.

Hollanda

Hollanda'daki Yahudi akademisyenler ve öğrenciler üniversiteleri İsrail'in eylemlerine karşı güçlü bir duruş sergilemeye çağırdı.

Yerel bir gazetede yer alan açıklamaya göre, bu durumu Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline verilen tepkiyle karşılaştırdılar ve benzer eylemler çağrısında bulundular.

Dünya çapındaki üniversitelerde Filistin'e destek

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nde öğrenciler, yönetimin İsrail bağlantılı firmalarla ilişkilerini kesmesini talep etti ve polisin kendilerini dağıtma girişimleriyle karşılaştı. Benzer protestolar Toronto ve British Columbia'daki üniversitelerde de gerçekleşti.

Avustralya'da, ABD'deki gösterilerle dayanışma protestoları Sydney Üniversitesi'nde başladı ve Melbourne, Brisbane ve Adelaide'e yayıldı. Liderler, protestoculara yöneltilen ırkçılık ve antisemitizm suçlamalarının ortasında, birliğe zarar verecek eylemlere karşı uyarıda bulundu.

Mexivo Gaz

Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nde öğrenciler İsrail'in Gazze saldırılarını protesto ederek İsrail üniversiteleri ve şirketleriyle ilişkilerin kesilmesini talep etti. Üniversitenin protestoları ele alış biçimi 65 akademisyenin tepkisini çekti ve öğrenci gösterilerine destek çağrısında bulundu.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

Tokyo'da Waseda Üniversitesi öğrencileri "Özgür Filistin" ve "Gazze'yi Kurtarın" sloganlarıyla protesto gösterileri düzenlerken, bu çağrılar Sofya, Tama Sanat, Uluslararası Hıristiyan ve Hiroşima Uluslararası Üniversitelerinde de yankı buldu.

Finlan Gaza

Yeni Delhi'deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi'ndeki Hintli öğrenciler Gazze ve Columbia Üniversitesi ile dayanışma gösterisinde bulundu.

Ortadoğu ülkeleri de Lübnan, Tunus, Mısır ve Kuveyt'teki üniversitelerde düzenlenen protestolarla desteklerini ifade ettiler. Lübnan'daki Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden yaklaşık 150 öğrenci yönetim binasının önünde dev bir Filistin bayrağı açarak slogan attı: "Öğrenciler ve işçiler işgale karşı."

ABD'de üniversite protestoları

Nisan ayında ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde başlayan ve tüm dünyaya yayılan protestolarda öğrenciler İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik saldırılarını kınadı ve okul yönetimlerinden Filistin halkına yönelik soykırımı desteklemekten vazgeçmelerini talep etti.

ABD'de birçok üniversitede yönetimlerin talebi üzerine polisin müdahale ettiği protestolarda yaklaşık 2.500 kişi gözaltına alındı. Hafta sonu Charlottesville'deki Virginia Üniversitesi'nde 25, Chicago Sanat Enstitüsü'nde ise 68 Filistin destekçisi gözaltına alındı.

Chicaho

Üniversitelerde devam eden polis baskılarının ortasında, New Jersey'deki Princeton Üniversitesi'nden 17 öğrenci açlık grevine başladı. Öğrenciler, yönetimden soykırıma olası desteği önlemek için İsrail bağlantılı şirketlerle işbirliğinden kaçınmasını, protestocu öğrencilerin disiplin cezası almamasını ve ceza alanların affedilmesini talep ediyor. Princeton yönetimi öğrencilerin taleplerini kabul etti.

Benzer şekilde, Kaliforniya Üniversitesi Riverside kampüsü de olumlu yanıt vererek çatışma süresince Gazze veya Batı Şeria'daki yurtdışı eğitim programlarını onaylamayacağını taahhüt etti. Evergreen, Brown ve Northwestern gibi diğer üniversiteler de öğrencilerle anlaşmaya vardı.