Yunanistan'ın "Bradley takımyıldızına" katılma isteğinin bir yansıması olarak değerlendirilen bu hamle, iki ülke arasındaki askeri işbirliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yunan Askerleri ABD'de İncelemelerde Bulundu:

Yunan askeri yetkililerden oluşan bir heyet, 3-5 Haziran tarihleri arasında ABD'nin Mississippi eyaletindeki Camp Shelby üssünde incelemelerde bulundu. Amerikan Büyükelçiliği yetkilileri ve ABD Kara Kuvvetleri Tank-Otomotiv ve Silahlanma Komutanlığı (TACOM) yetkililerinin de hazır bulunduğu incelemelerde, Yunanistan'a hibe edilecek 62 adet M2A2 ODS-SA zırhlı araç seçildi.

Yunan heyeti, incelemelerin ardından BAE Systems'in Teksas'taki tesislerini de ziyaret etti. BAE Systems'in stoklarından 102 adet M2A2 ODS-SA zırhlı aracın daha tedarik edilmesi planlanıyor.

Yunanistan, 4 Taburu Bradley'lerle Donatmayı Hedefliyor:

Yunanistan Kara Kuvvetleri, tedarik edeceği 164 adet M2A2 ODS-SA zırhlı araç ile 4 ayrı taburu donatmayı amaçlıyor. Her bir taburda 41 adet M2A2 ODS-SA zırhlı araç bulunacak.

Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri

Anlaşma kapsamında, ilk partiyi oluşturacak 62 adet M2A2 ODS-SA zırhlı araç Yunanistan'a ABD'nin Fazla Savunma Malzemeleri (EDA) programı çerçevesinde hibe olarak verilecek. Kalan 102 adet araç ise BAE Systems'den düşük bir fiyata satın alınacak.

Tüm araçlar, ABD veya Yunanistan'da M2A3 veya M2A4 modellerine benzer bir şekilde modernize edilecek.

Yunanistan'ın gelecekte daha fazla M2 (TOMA) ve M3 (keşif) model zırhlı araç tedarik etmesi bekleniyor.