"Sanat camiasından kültür kuruluşlarına açık mektup" olarak tanımladıkları metinde imzacılar, Gazze'de devam eden insani krizle ilgili "kurumsal sessizliğin" bir an önce bozulmasını talep etti. Mektupta "Krizin ve soykırımın tırmandığı bu acil dönemde sessizlik siyasi açıdan tarafsız bir tutum değildir. Son birkaç yıldır sosyal adalet ve eşitsizliğin kurumsal olarak ele alınması ve sanatsal programlarınızın bu politikalardan faydalanması için önemli adımlar atıldı. Şimdi bu adımların devam etmesini ve Filistin halkının karşı karşıya kaldığı insanlığa karşı suçların tanınması için genişletilmesini talep ediyoruz." İfadeleri kullanıldı. Filistin halkıyla dayanışma içinde olunduğu belirtilen mektup şöyle devam etti "Biz aşağıda imzası bulunanlar, kimlikleri ne olursa olsun tüm sivillere yönelik şiddeti reddediyor ve şiddetin temel nedeni olan baskı ve işgale son verilmesi çağrısında bulunuyoruz."

"Tüm sivillerin öldürülmesine ve zarar görmesine son verilmesi, derhal ateşkes sağlanması, insani yardımın Gazze'ye girmesi ve yönetim organlarımızın ağır insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarındaki suç ortaklığına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz."

Nikaragua'dan, Filistin'e destek ziyareti Nikaragua'dan, Filistin'e destek ziyareti

İngiltere'deki Artists for Palestine grubu tarafından yayınlanan bir başka açık mektupta da Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan 2,000'den fazla aktör, müzisyen, yazar ve film yapımcısı imza attı. Mektupta, İsrail'in Gazze'deki 2.3 milyon Filistinliye su, elektrik, gıda ve ilaç tedarikini keserek ve hava saldırıları düzenleyerek bölgeye "tam bir kuşatma" uygulamasının ardından Filistinlilerin şu anda "hayal bile edilemeyecek ölçekte bir toplu cezalandırma" ile karşı karşıya oldukları belirtiliyor.

Hollywood oyuncularından Biden'a 'Gazze' mektubu: Uluslararası hukuk üstün gelmelidir

Hollywood'un 76 ünlü ismi, işgalci İsrail'in Gazze'deki zulmü devam ederken yazdıkları ortak mektup ile ABD Başkanı Biden'ın "Gazze'de ateşkes" çağrısında bulunmasını istedi.

Andrew Garfield, Kristen Stewart, Oscar Isaac, Channing Tatum, Dominique Thorne, Cate Blanchett, Mark Ruffalo ve Joaquin Phoenix'in de aralarında bulunduğu pek çok isim, Filistin'de yaşanan "yıkıcı can kayıplarına ve dehşete" son verilmesini talep eden mektubu imzaladı.

Artists4ceasefire.org tarafından organize edilen mektupta ünlüler, ABD ve diğer dünya liderlerine bölgedeki yaşamları onurlandırmaları, Gazze'ye yönelik bombardımana son vermeleri ve rehineleri güvenli bir şekilde serbest bırakmaları çağrısında bulunuldu.

Ünlüler, Gazze'de yaşayanların yarısının çocuk, üçte ikisinin ise evlerini terk etmek zorunda kalan mülteciler ve mültecilerin çocukları ya da torunları olduğuna dikkat çekti.

Mektupta ayrıca Gazze'ye 6 binden fazla bomba atıldığı ve bunun sonucunda her 15 dakikada bir çocuğun öldüğüne dikkat çekildi.