Columbia Üniversitesi’nde 17 Nisan’da ‘Gazze Dayanışma Kampı’ kurulmuştu. Columbia Üniversitesi Rektörü Nemat Shafik, ertesi gün polise kampı kaldırttı ve 108 öğrenciyi tutuklattı.

Öğrenciler ve öğretim üyeleri, Shafik’in geçen hafta Filistin yanlısı protestocuları kampüsten uzaklaştırmak için New York Polis Departmanını göreve çağırma kararının, son günlerde New York’taki ve ülke genelindeki üniversitelerde patlak veren ve giderek sertleşen gösterilerin fitilini ateşlediğini söyledi.

Polis güçlerinin New York Üniversitesi'nde ve Boston'daki Emerson College'da yaklaşık aynı sayıda kişiyi gözaltına alması, baskının diğer iki önemli noktasıydı.

Providence, Rhode Island'daki Brown Üniversitesi, Ann Arbor'daki Michigan Üniversitesi, Cambridge'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Humboldt'taki California State Polytechnic de dahil olmak üzere çok sayıda başka eğitim merkezinde de protestolar patlak verdi.

Bunun üzerine ülke çapında başlatılan bastırma kampanyası, kolluk kuvvetlerinin protestoculara karşı isyan kontrol yöntemlerine başvurmasına neden oldu.

ABD'de UCLA çatışması: İşgal yanlıları Filistin destekçilerine saldırdı ABD'de UCLA çatışması: İşgal yanlıları Filistin destekçilerine saldırdı

Bastırma yöntemleri, dört yıl önce Minneapolis'te bir polis memurunun George Floyd'u öldürmesinin ardından ülke genelinde başlayan binlerce kişilik protesto gösterilerine karşı kullanılan "aynı araç ve taktikleri" içeriyor.

"Geçen hafta Emory Üniversitesi'nde Atlanta polisi, memurların bir kampı temizlemek için 'gaz bombası' kullandığını ve bir Georgia Eyalet Devriye memurunun yerdeki bir adamı zapt etmek için şok tabancası kullanırken videoya çekildiğini söyledi."

Bu arada akademisyenler de ABD genelinde Filistin'de Adalet için Fakülte ve Personel (FSJP) çatısı altında bir araya geldi.

Nisan ayı başlarında FSJP'nin Georgia şubesi, Joe Biden'ı 2024 yılı mezuniyet konuşmacısı olarak davet eden Atlanta'daki Morehouse College'a, Başkan'ın İsrail soykırımını mümkün kılmadaki rolüne itiraz etmek amacıyla davetini iptal etmesi çağrısında bulundu.

Biden'ın emriyle ABD, İsrail savaşına kayıtsız şartsız askeri ve istihbarat desteği sağlıyor.

ABD ayrıca, şimdiye kadar çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 34,454 Gazzelinin hayatına mal olan acımasız askeri saldırıda derhal ateşkes çağrısında bulunan birçok Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını veto etti.