Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, 1 buçuk yılı aşkın süredir devam ediyor.

ABD ise ateşi körüklemeyi sürdürüyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bir dizi silah ve askeri teçhizatın alımında kullanılması öngörülen 600 milyon dolarlık uzun vadeli yardım paketinin Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (USAI) aracılığıyla sağlanacağını açıkladı.

Ukrayna hava savunma sistemlerinin sürdürülebilirliği ve entegrasyonu için ekipman, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) için teçhizat, topçu mermileri, elektronik harp araçları, imha mühimmatları ve mayın temizleme teçhizatının dahil olduğu pakette aynı zamanda eğitim ve bakım faaliyetleri de olacak.

Önceki gün 1 milyar dolarlık yardım açıklanmıştı

Söz konusu yardım paketi Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Ukrayna ziyaretinde ülkeye 1 milyar dolarlık yeni yardım paketini açıklaması ve Ukrayna'nın Rusya'ya karşı saldırısında son haftalarda ilerleme olduğunu bildirmesinden bir gün sonra geldi.

CNN: ABD, Çin ve Rusya nükleer çalışmalarını hızlandırıyor CNN: ABD, Çin ve Rusya nükleer çalışmalarını hızlandırıyor

Blinken, ABD'nin Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık yeni yardım paketini açıklarken, "Devam eden karşı saldırı son haftalarda ivme kazandı. Ukrayna'ya vereceğimiz yeni yardımlarla bu ivme daha da hızlanacak." ifadesini kullanmıştı.

Gözden Kaçmasın

ABD'den Ukrayna'ya yeni yardım paketi: 1 milyar dolar değerinde
Haberin Detayları
Söz konusu yardım paketi kapsamında Ukrayna'ya 175 milyon dolarlık savunma yardımı verilecek.

Bu yardım, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) füzeleri, Javelin zırh delici füze sistemleri, tanksavar sistemleri ve Abrams tankları için uranyum tank mühimmatları içeriyor.

Ayrıca yeni açıklanan paketin 300 milyon doları Rusya'dan alınan bölgelerde düzenin tesisi için kolluk kuvveti desteğini kapsıyor.

Paketin 100 milyon doları 'yabancı askeri finansman' olarak 206 milyon doları insani yardım olarak verilecek, kalan kısım da Ukrayna'nın uzun vadedeki ihtiyaçları için tesis edilecek.