Avrupa Birliği'nde bu yılın ikinci çeyreğinde konaklama ve gıda gibi hizmet sektörlerinde iflaslar, 2015 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat'a göre, Nisan-Haziran döneminde tasfiye edilen işyeri sayısı, ilk çeyreğe göre yüzde 8 artarak, son altı çeyrektir devam eden yükselişini sürdürdü.

Filistin'e destek gösterileri Avrupa'daki üniversitelere yayıldı Filistin'e destek gösterileri Avrupa'daki üniversitelere yayıldı

Yeni iş yeri tescili de azaldı, ancak 2015-2022 dönemine göre daha yüksek seviyede gerçekleşti.

En yüksek iflaslar konaklama ve gıda hizmet şirketlerinde

İflas eğilimi ekonominin bütün sektörlerinde görülürken, konaklama ve gıda hizmet sektörü yüzde 24'lük artışla en çok etkilenen sektör oldu.

Ulaşım ve depolama sektörlerindeki şirket iflasları ise bu çeyrekte yüzde 15 artarken, eğitim, sağlık ve sosyal faaliyetlerde iflas oranındaki artış yüzde 10 olarak gerçekleşti.

İflas ettiğini ilan eden şirket sayısının da pandemi öncesi döneme göre yüksek olduğu görüldü. Bu durumun istisnası sanayi ve inşaat sektörü oldu. Bu iki sektör 2019'un dördüncü çeyreğinde sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 3'lük düşüş göstermişti.