ABD Kongresi'nde sosyal medya uygulaması TikTok'un yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları internette büyük tepki gösterdi ve bu hamleyi platformdaki Filistin yanlısı içerik artışını engellemeye çalışan İsrail yanlısı gruplarla ilişkilendirdi.

ABD'den Refah katliamına onay! ABD'den Refah katliamına onay!

Temsilciler Meclisi'nde 352'ye karşı 65 oyla kabul edilen tasarı, TikTok'un bir Amerikan şirketine satılmasını ya da ABD'de yasaklanmasını öngörüyor.

Yasa haline gelmesi için hala Senato'dan geçmesi gerekiyor ki Biden yönetimi bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için bastırıyor.

Mevzuat bir yıl süren bir çabanın sonucu oluştu ve büyük ölçüde Çin konusunda aleyhte görüşlere sahip milletvekillerine atfedildi. TikTok, Çinli girişimciler tarafından kurulan ByteDance şirketi tarafından oluşturuldu. Uygulama, merkezi ABD'de bulunan TikTok LLC'ye ait olsa da TikTok'un mülkiyeti ByteDance'a aittir.

ABD'nin Çin'e yönelik muhalefeti tasarının gündeme gelmesine yardımcı olurken, gazeteciler, uzmanlar ve sosyal medya kullanıcıları Ekim ayından bu yana Filistin yanlısı içeriğin tasarının yeniden canlanmasının ardındaki sorunun bir parçası olduğunu gösterdiğini söyledikleri çeşitli konulara işaret etti.

X'te bir kullanıcı "TikTok'u yasaklamaya yönelik dengesiz histerik baskı Siyonist propaganda kompleksi tarafından yönlendiriliyor" dedi.

İşaret ettikleri örneklerden biri, Anti-Defamation League'in başkanı Jonathan Greenblatt'ın "Gerçekten bir Tik-Tok sorunumuz var" dediği ve sızdırıldığı bildirilen bir kayıttı.

Kullanıcıların verdiği bir başka örnek de, tasarıyı sunan Cumhuriyetçi Kongre üyesi Mike Gallagher'ın en büyük bağışçılarından birinin Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (Aipac) olması.

Wall Street Journal da geçen hafta "İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili TikTok videolarına duyulan öfke nedeniyle yeni bir ivme" olduğunu bildirdi.

WSJ'nin bir başka haberinde Demokrat Kongre Üyesi Raja Krishnamoorthi, TikTok'un yasaklanmasını desteklemesinin nedeninin Gazze'deki savaş olduğunu söyledi.

Krishnamoorthi "7 Ekim insanların TikTok'ta neler olup bittiğine dair gözlerini gerçekten açtı" dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley Kasım ayında Biden yönetimine bir mektup göndererek TikTok'un yasaklanması çağrısında bulunmuştu. Mektupta, yasağı savunmasının ana nedenlerinden biri olarak özellikle "TikTok'ta İsrail karşıtı içeriğin her yerde bulunmasını" gösterdi.

Eski İsrail Başbakanı Naftali Bennett de İsrail saldırılarının başlamasından kısa bir süre sonra ABD'ye giderek TikTok'a müdahele edilmesi gerektiğini ifade etmişti. Bennett "Artık dünya kamuoyu bizim lehimize değil. Örneğin, TikTok'taki İsrail yanlısı içeriğe kıyasla Filistin/Hamas yanlısı içeriğin 15 katı (!) görüntüleme var. Bunu değiştirmek ve İsrail hükümetine destek vermek için var gücümle çalışacağım." demişti.

Önde gelen Amerikalı gazeteci ve The Intercept'in kurucularından Glenn Greenwald, "Bu 'TikTok'u yasaklama tasarısının' nasıl birdenbire ivme kazandığına dair her ciddi haber, Bipartisan DC'nin çok sayıda Amerikalının İsrail'i eleştirmesine izin verilmesine öfkelendiği 7 Ekim'i vurguluyor" dedi. Kendisi şu anda System Update adlı bağımsız bir haber programının sunuculuğunu yapıyor.

Diğerleri ise İsrail yanlısı grupların amacının sosyal medya devini yasaklamak değil, İsrail yanlısı bir kuruluşun uygulamayı satın alması olduğu fikrine işaret etti.

Geçtiğimiz hafta eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin, TikTok'u satın almak için bir grup yatırımcıyı bir araya getirdiğini söyledi.

"Onlar #TikTok'u yasaklamaya çalışmıyorlar. Soykırım ve #apartheid eleştirilerini susturmak amacıyla TikTok'un İsrail yanlısı bir şirket tarafından satın alınması için hükümet gücünü kullanmaya çalışıyorlar" dedi.

Kaynak: MEE