İstanbul’da ikamet eden ve yaklaşık 1 ay önce ziyaret için geldiği Van’da rahatsızlanan Seyyid Fehim Arvasi Hazretleri’nin torunlarından, Van’ın Gevaş ilçesi eski müftüsü merhum Seyyid Ali İhsan Arvas’ın oğlu Abdulhâdî Arvas, tedavi gördüğü Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde 25 Ağustos 2023 Cuma gününde vefat etti. Cenazesi Van Boyalar Camii’nden kaldırılıp Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Dilmetaş (Zeve) Mahallesi kabristanına defnedildi.

"HEP CUMA GÜNÜ VEFAT ETMEK İSTEMİŞTİ"

Merhum Abdulhâdî Arvas'ın oğlu Harun Arvas babasının hep cuma günü vefat etmek istediğini ve buna da nail olduğunu ifade etti. Merhum Abdulhadi Arvas'ın Boyalar Camii'nde yaptığı imam hatiplik sırasında ve sonrasında birçok talebe yetiştirdiğini ifade eden Harun Arvas, kendisine büyük bir iltifatın ve sevginin olduğunu aktardı. Yine oğlu Harun Arvas'tan öğrendiğimize göre, rahmetli vefatından önce İstanbul'da yakınlarıyla vedalaşması "Benim niyetim Van'a gidip bir daha dönmemek. Babamın-dedemin medfun olduğu Zeve mezarlığına defnolmak." demişti. 

İBDA'NIN DAİMİ DESTEKÇİLERİNDENDİ

Yahudi kardeşliği: ABD, İsrail ve BAE Gazze’de saldırılar sonrasına ilişkin olası durumları görüştü Yahudi kardeşliği: ABD, İsrail ve BAE Gazze’de saldırılar sonrasına ilişkin olası durumları görüştü

Abdulhâdî Arvas yayın kurulu üyemiz Kâzım Albayrak ile sık sık görüşerek, dergimize manevî katkılar sunmuştu. Ayrıca Arvasi ailesinde görüşülecek kişilerin isimlerini vermiş ve devamlı bu davanın duacısı olmuştu. Harun Arvas, babasının, başta Kumandan Salih Mirzabeyoğlu olmak üzere İbda camiasının duacısı olduğunu aktardı. Vefatının son demine kadar gönüldaşlarla iletişim halindeydi.

Yayın kurulu üyemiz Kazım Albayrak, Van Arvas'ta Arvas'ı, Şemdinli Nehri'de de Seyit Taha'yı ziyaret edip döndükten sonra ve İstanbul'da Abdulhâdî Arvas'ı ziyaret etmiş ve kendisine, o bölgedeki büyükler, Arvasi ailesi hakkında muhabbet etmişti. Kendisi bu şevk karşısında hayretler içerisinde kalmış ve "İbdacılar, Arvaslıları, bu büyükleri, bizden çok severler. Çünkü, biz, biraz akrabamız olduğu için de sevmiş oluyoruz ama bunların öyle bir şeyi olmadan tamamen saf olarak seviyorlar." demişti.

Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. İnna Lillâhi ve İnnâ İleyhi Raciûn...

Abdulhadi Arvas kimdir?

1941 yılında Bitlis Hizan'da doğdu. Küçük yaşlarda babası Gevaş müftüsü Ali İhsan Arvas tarafından Bağlama Köyünde meskûn olan dedesi Seyyid Hüseyin’in terbiyesine verildi. İlk eğitimini ondan aldıktan sonra amcaları eski Van müftüsü Kâsım Arvas ile Şemseddin Arvas’ın yanında medrese eğitimine devam etti. Bilahare muhtelif beldelerde muhtelif hocalardan ders aldı. 35 sene İmam Hatiplik vazifesini ifâ etti.  Bu vazifenin son 19 senesinde görev yaptığı Boyalar Camii’nde emekliliğe ayrıldı. Boyalar Camii’nde vazifeli olduğu süre içerisinde üniversite öğrencileri ve çevre köy ve şehirlerden gelen birçok kişiye klasik medrese eğitimi verdi. Emekli olunca 1994 yılında İstanbul’a yerleşti. Gönlü hep babasının, dedesinin ve değer verdiği aile büyüklerinin medfun olduğu Zeve Kabristanı’na defnedilmesi arzusunda idi. Son Van seyahatine gitmeden önce çocuklarına da şu ifadeyi kullanmıştı: “İnşallah, Van’a gittiğimde can emanetimi orada teslim edeceğim. İnşaallah ölümüm Cuma günü olacak.” Vefatı ise Cuma günü saat 11.00’de oldu. Cenaze namazı, ikindi namazına müteakip Boyalar Camii’nde kılındı. Çok arzuladığı babasının, Şemseddin Amca’sının, dedesinin ve bazı aile büyüklerinin medfun olduğu Zeve Kabristanı’na defnedildi.