Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Yahudilerin katil başkanı Binyamin Netanyahu ile Almanya’da görüştü.

Scholz basın toplantısında “İsrail-Filistin arasında iki tarafın da birbiriyle müzakere gerektiğini” belirtti.

Netanyahu’nun İsrail’de çok tartışılan yargı reformu hakkında da kendisini bilgilendirdiğini anlatan Scholz, “İsrail’in demokratik değerleri, ortakları ve yakın dostları olarak bu tartışmayı ilgi ve endişeyle takip ediyoruz.” diye konuştu.

Olaf Scholz, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un İsrail’de daha fazla kutuplaşmanın önüne geçmek ve ülkenin toplumsal barışı korumak amacıyla çok sayıda toplumsal aktörle görüşmesini iyi ve değerli bulduğunu belirtti.

İran’ın nükleer programı hakkında da görüştüklerini aktaran Scholz, “İran’ın gerilimi tırmandırmaya yönelik yeni adımlar atması ve uranyum zenginleştirmede çok yüksek bir seviyeye ulaşması konusundaki endişelerimizde hemfikiriz. Bu nedenle diplomatik çözüm en önemli önceliğimizdir.” ifadelerini kullandı.

İran’ın sadece bölge barışı değil tüm dünya barışı için bir tehdit olduğunu ifade eden Scholz, İran’ın nükleer silaha sahip olmaması gerektiğini vurguladı.

Netanyahu ise ülkesinde planladıkları yargı reformunu savunarak, İsrail’in liberal bir demokrasiye sahip olduğunu ve liberal bir demokrasi olarak kalacağını ifade etti.

İsrail’deki yargı reformuna yönelik eleştirileri doğru bulmadığını dile getiren Netanyahu, “İsrail’in bağımsız bir yargısı var, ancak birçok kişi bunun çok güçlü olduğunu düşünüyor. Bağımsız bir yargı, her şeye gücü yeten bir yargı değildir.” dedi. 

ABD’li aktivistin babası: Kızım için adalet istiyorsak, Filistin’e destek vermeliyiz! ABD’li aktivistin babası: Kızım için adalet istiyorsak, Filistin’e destek vermeliyiz!