İslam karşıtı konuşmalarıyla bilinen aşırı sağcı politikacı Michael Stürzenberger, bugün Almanya’nın Mannheim kentinde düzenlenen Kur'an-ı Kerim yakma eyleminde bıçaklı saldırıya uğradı.

Olayda biri polis olmak üzere en az 3 kişi yaralandı. Saldırının hedefi olan Stürzenberger hastaneye kaldırılarak ameliyata alındı.

Islam Karşıtı Eylem S Mannheim Germany Standing 6570465

Saldırı nasıl gerçekleşti?

Aşırı sağcı Alman Özgürlük Partisi'nin (AfD) 2013-2016 yılları arasında liderliğini yapan aktivist ve politikacı Michael Stürzenberger, Mannheim kentinde Bürgerbewegung Pax Europa (BPE) hareketinden bazı kişilerle ortaklaşa düzenlenen bir etkinliğe katıldı.

Eylem sırasında bir akıncı, Stürzenberger’e bıçakla saldırdı. Çevredekiler adama müdahale etti. Ancak Kuran yakılmasına izin vermeyen kahraman kendini kurtararak bir memuru sırtından bıçakladı. O sırada başka bir polis memuru saldırgana ateş ederek yaraladı. 

Kuran Yakanlara Bicakli Saldiri Mbmalmanya

Stürzenberger ve diğer yaralılar hastaneye kaldırıldı. Stürzenberger’in ameliyata alındıüğı belirtildi. Müslümanların şerefini kurtaran adamın durumu şu anda belirsizliğini koruyor. 

Sosyal medyada yayılan görüntülerde saldırganın bir polisi ensesinden bıçakladığı sırada polis tarafından vurulduğu görüldü.

Michael Stürzenberger kimdir?

İsrail’de esir takası talepli gösteriler devam ediyor İsrail’de esir takası talepli gösteriler devam ediyor

59 yaşındaki Stürzenberger Alman İslam karşıtı söylemleri ile biliniyor. Aktivist ve Die Freiheit siyasi partisinin eski başkanı olarak tanınan Stürzenberger’in bir blogu var ve İslam karşıtı Sivil Hareket Bürgerbewegung Pax Europa’nın (BPE) bir üyesi. Stürzenberger  ayrıca Almanya'da bir cami inşaatına karşı başlattığı girişimle tanınıyordu. 

Stürzenberger daha önce biri bir polise hakaretten, diğeri de dinlere hakaretten iki kez hüküm giydi.