Associated Press (AP) analizinde şu ifadeler yer aldı:

Erdoğan, Türkiye’nin önemli bir oyuncu olabileceğini gösterdi”

"Erdoğan'ın sırrı istikrar ve güven" diyen Associated Press (AP), "Erdoğan'ı destekleyenlerin onda gördükleri şey, Türkiye'nin jeopolitikte önemli bir oyuncu olabileceğini göstermiş bir lider" yorumunu yaptı.

“Sadakat ve güven aşıladı!”

ABD merkezli Associated Press (AP) haber ajansından Suzan Fraser, "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ekonomik kargaşaya rağmen popülerliğini nasıl koruyor?" başlıklı bir analiz yayınladı. Analizde, Erdoğan'ın sırrının istikrar ve güven olduğu işaret edildi. Cumhurbaşkanı'nın Türk toplumuna güven aşıladığı ve kitlesinin sadakatini kazandığı belirtildi.

Ekonomi büyük tehdit

2. turda Erdoğan için en büyük tehdidin ekonomi olduğu yazan AP, "Erdoğan'ın kitlesel protestolar, askeri darbe girişimi ve Suriye'deki iç savaşın ardından başlayan büyük mülteci akını gibi krizleri teker teker aşarak 20 yıldan uzun zamandır iktidarda olduğunu" yazdı. Halkın zorlu ekonomik şartlar altında zor günler geçirmesine rağmen Erdoğan'a güvendiğini belirten Fraser, Cumhurbaşkanı'nın 28 Mayıs'taki seçimlerdeki rakibi Kılıçdaroğlu karşısında "güçlü favori" olarak girdiği değerlendirmesinde bulunarak, bunun nasıl mümkün olabildiği sorusunun cevaplarını verdi.

Yazar, Erdoğan'ın, "Yaklaşık yüzyıl boyunca laiklikle tanımlanan bir ülkede İslami değerleri yükselterek muhafazakar ve dindar destekçilerinin derin sadakatini kazandığını" belirtti. Başörtüsü yasağının Erdoğan zamanında kaldırıldığı hatırlatılan analizde, "Ordunun siyaset üzerindeki etkisini kırdı ve muhafazakar kadınların okullarda ve devlet dairelerinde başörtüsü takmasını yasaklayan kuralları kaldırdı" sözleri sarf edildi.

Depremzedelerin yaralanın sarılmasında hükümetin büyük sorumluluk aldığı kaydedilen analizde, "Depremden etkilenen bölgeleri yeniden inşa etmek için ne gerekiyorsa harcama sözü verdi. Cumhurbaşkanı, 50 binden fazla kişinin ölümüne neden olan felaketin ardından, yalnızca hükümetinin yaraları sarabileceğini söyledi" dedi. Depremden etkilenen seçmenin Erdoğan'a güvendiğini belirten Fraser, "Eleştirilere rağmen, depremden etkilenen bölgedeki 11 ilden 10'unu kazandı" diye yazdı.