Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım’da bir teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafı takmaması üzerine yaşanan kavga sonrası başlatılan soruşturma sonuşlandı. 10Haber’den Ersin Eroğlu’nun haberine göre kavgaya karışan 7 teğmen de ihraç edildi.

Teğmenlerin TKS’den ihracı 18 Ocak’ta toplanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda görüşülmüştü. Yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmene tepki gösteren dört teğmen savunma yaparken yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen ve ona destek olan iki teğmen savunma yapmaya gitmemişti.

Öte yandan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Tuzla Piyade Piyade Okulu’nda yürüttüğü idari soruşturmayı genişletti. Yüksek Disiplin Kurulu’nun soruşturmayı genişletmesi WhatsApp yazışmalarına dayandırıldı.

Milli Savunma Bakanlığı, Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararını onadığı takdirde teğmenlerin yedisinin ihracı kesinleşerek soruşturma genişletilecek.

NE OLMUŞTU?

Yeni Şafak, 14 Aralık’ta manşete taşıdığı haberde ‘teğmen cuntası’ başlığını kullanmış ve Tuzla Piyade Okulu’nda dindar öğrenci subayların fişlendiğini iddia etmişti. Haberde, bir grup teğmenin kendi aralarında bir yapı oluşturduğu ve dindar teğmenlere baskı uygulayıp dayak attığı öne sürüldü. Olayların ise 10 Kasım töreninde patlak verdiği belirtildi. Törende bazı teğmenlerin toplu iğne yetmediği gerekçesiyle Atatürk fotoğraflarını yakalarına takmadığı, gruplaştığı iddia edilen teğmenlerin ise küfür ettiği, ilerleyen süreçte koğuş basma ve darp hadiseleri yaşandığı iddia edildi. Habere göre olaylar, darp edilen subayların şikayetiyle yargıya taşındı ve adli süreç başladı.

Torba yasadaki ilaç düzenlemesi endişelendiriyor: Bakanlık kontrolü bırakıyor! Torba yasadaki ilaç düzenlemesi endişelendiriyor: Bakanlık kontrolü bırakıyor!