Bangladeş'teki mülteci kamplarında yaşanan olumsuz koşullardan kaçan 184 Arakanlı Müslüman mülteci, balıkçı teknesiyle Doğu Açe'deki bir kıyı bölgesi olan Kuala Matang Peulawi'ye geldi.

Doğu Açe Polis Şefi Andy Rahmansyah, yaptığı açıklamada, "Bizim bilgilerimize göre, bir tekne onları aldı ve 'gidecekleri yere geldiklerini' söyleyip sahile bıraktı." dedi.

Sahile ulaşanlar arasında tedaviye ihtiyacı olan mültecilerin de bulunduğunu belirten Rahmansyah, yetkililerin bilgi toplamaya devam ettiğini söyledi.

Bangladeş'ten kaçan Arakanlı Müslüman mültecilerden Ali Hussein, bir teknenin kendilerini Bangladeş'ten aldığını ve karanlıkta sahile bıraktığını dile getirdi.

Açe bölgesine 2022'de toplam 500 Arakanlı Müslüman mülteci ulaşmıştı.

- Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor. (AA)