Küreselcilik karşıtı siyasetçiler teker teker siyasetten tecrit ediliyor.

Fransız aşırı sağ lider Marine Le Pen, 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının yasadışı şekilde finanse edilmesiyle ilgili olarak adli bir soruşturma altında. Paris savcılığı tarafından başlatılan soruşturma, mali usulsüzlük, dolandırıcılık ve sahtecilik iddialarına odaklanıyor.

Le Pen, yaklaşık 11,5 milyon avro değerindeki kampanyasının finansmanı konusunda daha önce de incelemelere maruz kaldı. Özellikle, 2017'de Putin ile bağlantılı bir Rus bankasından alınan ve daha sonra bir Rus uçak parçaları şirketi tarafından devralınan 9,4 milyon avroluk bir kredi nedeniyle incelemeler yapıldı. Le Pen, Batılı bankaların ayrımcılık yaptığı için Rus kaynağa başvurduğunu söylüyor.

Bu son soruşturma, Ulusal Seçim Kampanyası Hesapları ve Siyasi Finansman Komisyonu tarafından Nisan 2024'te yayınlanan bir rapora dayanıyor. Bu durum, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin bir figürü olan Le Pen'in mali usulsüzlük iddialarıyla karşı karşıya kaldığı ilk sefer değil. Kendisi ve 26 parti üyesi, Avrupa Parlamentosu'nda sahte bir iş planı yoluyla Fransız RN operasyonlarını finanse etmekle ilgili olarak zimmete para geçirme suçlamalarıyla karşı karşıya. Le Pen, suçlu bulunursa, 10 yıla kadar hapis cezası ve kamu görevinden men cezasıyla karşı karşıya kalabilir.


Avrupa Birliği, Orban'ın başkanlığını engellemeye çalışıyor


Le Pen'in geçmişte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e olan sempatisi ve Ukrayna'daki savaş hakkındaki tutumu da incelemeye tabi tutuldu. Batılı yaptırımları eleştirmesine ve Putin ile görüşmesine rağmen, o zamandan beri tutumunu yumuşattı ve Fransa'nın çatışmada savaşan bir taraf olmaması gerektiğini vurguladı. RN liderliğindeki Jordan Bardella, Ukrayna'ya desteğini ifade etti ve Rusya'ya karşı koymaya hazır olduğunu belirtti.

Yeni soruşturma, Le Pen'in mali işlemlerine ve siyasi kariyeri üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin daha fazla incelemeyi temsil ediyor. Soruşturmanın sonucu ve olası yasal sonuçlar hala belirsizliğini koruyor.

Bangladeş karıştı: Protestolarda en az 105 kişi öldü Bangladeş karıştı: Protestolarda en az 105 kişi öldü

Le Pen suçlamaları reddetti

Le Pen, herhangi bir suçu reddetti ve kendisine karşı yürütülen soruşturmaların siyasi amaçlı olduğunu söyledi.

Bu soruşturma, hem Le Pen hem de aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi için önemli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, önümüzdeki 2027 cumhurbaşkanlığı seçimleri için olası adaylığına gölge düşürüyor ve partisi içindeki liderliğini baltalayabilir. Bu dava ayrıca, Fransa'daki siyasi finansmanı ve yabancı müdahalesini çevreleyen daha geniş tartışmaları da gündeme getiriyor.