Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Ukrayna savaşı konusunda Rusya ile yakınlaşması, AB dönem başkanlığını tehlikeye atıyor. Orban'ın Ukrayna ve Rusya ziyaretleri ve Putin ile olası bir görüşme planı ve AB'nin dayatmacı politikalarına eleştirisi AB ülkelerinin tepkisine sebep oldu!

"Gazze'deki savaş, İsrail varlığının gelecekteki yol haritasını çizecek" "Gazze'deki savaş, İsrail varlığının gelecekteki yol haritasını çizecek"

AB diplomatları, Orban'ın bu adımlarının Macaristan'ın dönem başkanlığını daha başlamadan bitirebileceğini belirtiyor. Blok içinde Orban'a yönelik "açık bir siyasi onaylamama" olduğu ve bazı ülkelerin Polonya'nın dönem başkanlığını öne çekerek Macaristan'ın başkanlığını kısaltmayı planladığı belirtiliyor.


Küreselcilik karşıtı siyasetçiler teker teker siyasetten tecrit ediliyor


Orban ise eleştirileri reddederek, barış için arabuluculuk çabalarının AB'yi temsil etme yetkisi gerektirmediğini savunuyor. Macaristan, AB'nin Ukrayna'ya verdiği desteği eleştirerek uzun zamandır blokun barış görüşmelerini teşvik etmesi gerektiğini savunuyor.

Orban'ın AB dönem başkanlığı konuşmasına engel

Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığını devralan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, altı aylık gündemini sunmak için Avrupa Parlamentosu'nda (AP) konuşma yapmayı planlıyordu. Ancak, AP başkanları Orban'ın konuşmasını programa almadı.

Resmi gerekçe, yoğun program ve Avrupa seçimlerinin zamanlaması olarak gösterilse de, bazı kaynaklar Orban'ın Rusya ve Çin ile olan yakın ilişkilerinin rahatsızlık oluşturduğunu belirtiyor. Orban, Ukrayna savaşında arabuluculuk rolü üstlenmeye çalıştığını savunmuş ve eleştirileri reddetmişti.

Orban, AB’nin bürokratik ve dayatmacı tutumuna karşı

Orban, Avrupa Birliği (AB) ile uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık içinde. Orban'ın AB politikalarına, özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı, LGBT hakları ve göç konularındaki tutumu, blokta gerilimlere sebep oluyor.

Orban, AB'nin Ukrayna'ya verdiği desteği eleştiriyor ve Rusya ile diyalog çağrısında bulunuyor. Hatta savaşın sorumluluğunu kısmen AB'ye yüklüyor. Bu tutumu, Ukrayna ve bazı AB ülkeleri tarafından sert tepkilerle karşılanıyor.

Orban yönetimi, sapkın LGBT’yi kısıtlayan yasalar çıkardı ve "geleneksel aile değerlerini" korumaya aldı. Bu durum, AB tarafından tepkilere yol açtı.

Orban, Batı dünyasını eleştirerek, "değerlerini" dayattığını ve diğer kültürlere saygı duymadığını, AB'nin "bürokratik" ve "dayatmacı" olduğunu söylüyor.