Kafatasçı Ümit Özdağ hakkında soruşturma başlatıldı Kafatasçı Ümit Özdağ hakkında soruşturma başlatıldı

Filistinli mücahitlerin başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonunun hemen ardından işgalci Yahudileri korumaya yönelik asparagas haberler yapmaya başlayan kullanışlı gazeteci Nevşin Mengü, bir videoda, “Bakın bunu size söylemezler ama işin aslı, Filistinlilik diye bir olgu yoktur. Bakın mesela Ukrayna’ya, orada bir Ukraynalılık var. Filistinde önce solculuk sonra islamcılık üzerinden bir kimlik kurmaya çalıştılar. Filistinlilik diye bir mesele yoktu hiç.” diyerek Yahudilerle aynı dili kullandı.

Araştırmacı Zeynep Karataş ise Mengü’nün cehalet dolu konuşmalarına cevap verdi:

Nevşin bilmediği konularda vasat altı izleyicisinin cehaletinden güç alarak ekrana oynuyor.

Ortadoğu'da gördüğüm en güçlü kimlik  bilinci Filistinlilerde. Hatta öyle ki diğer Araplar arasında bir parça kıskançlığa bile maruz kalırlar. Çünkü adeta Ortadoğu'nun tüm gündemini her dönem kendi üzerlerine çekmeyi başaran bir Filistinli kimliği var.  Lübnan'dan, Suriye'den ve farklı diasporalardan hayatında hiç Filistini görmemiş  'vatansız' Filistinlileri de tanıdım hepsi istisnasız kendini hiç görmediği o topraklar üzerinden tanımlıyordu. 

Ortadoğu modern siyasi tarihinde en önemli dosyadır Filistin Dosyası. Öyle ki dönemleri bile Filistin Davası üzerinden inceleriz. Bugün bile en acımasız ve toplumuna karşı en umursamaz Arap liderler bile İsrail ile normalleşmeye çalışırken bin tane tevil getirmeye çalıştı. Muhammed bin Selman gibi Suudi Arabistan'ın Vehhabilerini bile dönüştüren adam Filistin Davası sebebiyle İsrail ile azıcık iyi ilişkiler geliştirecekse on defa Filistin Davasına dair tavizsiz duruşunu yenilemek zorunda.  Ukrayna dediği ülke hakkında birkaç yıl öncesine kadar iki kelam edecek insan sayısı yoktu.  Filistin ise İslamcıları da solcuları da Arap milliyetçilerini de Batılı sosyalistleri de etkileyebilmiş büyük bir direniş kimliği üzerinden yarım asırdan fazladır gündemde olan kimlik. 

Filistin, İsrail'in köklü lobicilik gücüne karşı güçlü bir diaspora kurabilmiş ve her ülkede kendisine destek verecek kesimler bulabilmiştir.  

Bu ülkede artık ciddi bir bölge uzmanlaşması yaşanıyor Nevşin, üç kuruş bilgin pek kar etmiyor.