Erdoğan: Kimsenin kendini dışında tutamayacağı sorumluluk altındayız Erdoğan: Kimsenin kendini dışında tutamayacağı sorumluluk altındayız

Türkiye ve Mısır, diplomatik ilişkileri büyükelçilik seviyesine çıkardı. 

Ethnos gazetesi gelişmeyi "Türkiye ve Mısır büyükelçi atadı - İlişkilerin yeniden kurulması yolunda önemli adım" başlığı ile duyurdu. Haberde" Türkiye ve Mısır, Mısır'daki 2013 askeri darbesinden bu yana donmuş olan diplomatik ilişkilerin restorasyonu kapsamında 13 yıl sonra ilk kez büyükelçi atama konusunda anlaştılar ." denildi.

Haberde Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin yakın zaman içinde Ankara'ya gitmeyi planladığı ifade edilirken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da Mısır'a 3 ay içinde bir ziyarette bulunacağı kaydedildi.

CNN Yunanistan 'Türkiye ve Mısır büyükelçi atayarak ilişkilerini bir üst seviyeye çıkardı' derken, Kathimerini 'Türkiye ve Mısır daha yakın' başlığını seçti. Ankara ve Kahire yönetimlerinin on yıl sonra ilk kez büyükelçi atadığını hatırlatan Kathimerini, 'yeni dönem' yorumu yaptı.

Gazete ayrıca diplomatik girişimlerde Fidan ve Kalın'ın rolü olduğunu yazdı. Haberde, "Mısır'la yakınlaşma çabalarında dönemin MİT Başkanı olan Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Mısır'dan şimdiki MİT Başkanı İbrahim Kalın'ın önemli rol oynadığı söyleniyor." ifadeleri yer aldı.

Ta Nea gazetesi 'Yeni büyükelçiler-Türkiye ve Mısır ilişkilerini normalleştiriyor' başlığını attı, Yunanistan'ın en popüler internet sitelerinden biri olan in.gr'deki haberin başlığı ise 'Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkiler yoluna giriyor-Kahire ve Ankara'ya büyükelçiler atandı' şeklindeydi.