İngiltere merkezli Suudi gazetesi Elaph'de geçen bir habere göre, bu müzakere kanalının sürekli ve gizli tutulması konusunda anlaşmaya varıldığı, iki heyetin her seferinde farklı yerlerde bir araya gelerek gözlerden uzak bir şekilde yol katetmeye devam edeceği belirtildi. Öte yandan yeni müzakere masasının, İsrail iç kamuyoundan Katar'ın Filistinli direnişçilerle ilişkisine tepki olarak Doha yerine bir Avrupa başkentinde kurulduğu da belirtildi.

Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgiyi aktaran Elaph, tasarlanan esir takası anlaşmasının Filistinli direnişçiler tarafından esir alınan üç üst düzey İsrailli subayının yanında çocuk, kadın ve erkek sivilleri de kapsamasının beklendiğini açıkladı. Bu takasa karşılık İsrail cephesi de aralarında El Fetih Hareketi lideri Mervan Barguti ve on eski mahkumun da bulunduğu toplamda 300 Filistinli tutukluyu serbest bırakabileceği açıklandı.

Modern dünyanın ahvali: 1 milyardan fazla insan obez Modern dünyanın ahvali: 1 milyardan fazla insan obez

Söz konusu haberin devamında ise İsrail müzakete ekinde çok sayıda istihbarat çalışanı bulunuyor. Ayrıca ekipte bazı MOSSAD ajanlarının yanı sıra, İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet görevlileri, Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleri ve askeri istihbarat teşkilatından da bir temsilci bulunuyor. Grupta ayrıca bir psikolog ve bir müzakere uzmanı da yer alıyor.