Aydınlık, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un şeriatçı örgüt İBDA-C ile ilişkisini ortaya çıkardı. Vali Coş, gençliğinde örgütün Gölge isimli dergisinin temsilciliğini yapmış
Son günlerin en çok konuşulan isimlerinden Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un adının İBDA-C'nin yayın organı Gölge dergisinin künyesinde yer aldığı ortaya çıktı. 2006 yılında Aydınlık Coş'un Gölge Dergisi Isparta Eğirdir Temsilcisi olduğunu gündeme getirmiş ancak Coş "Amcamın oğlu" diyerek haberimizi doğrulamamıştı.
10 Kasım törenlerinde kendisini protesto edenlere kızarak "Gavat" demesi büyük tepki toplayan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, İBDA-C'nin yayın organı Gölge Dergisi'nde temsilcilik yaptı. Coş'un gençliğinde, Salih Mirzabeyoğlu'nun lideri olduğu şeriatçı İBDA-C'nin yayın organı olan Gölge Dergisi'nin Isparta'nın Eğirdir İlçe Temsilcisi olduğu kesinleşti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da Gölge dergisinde 'H. Kılıç' ismiyle Ankara Temsilcisi olarak gözüküyor.
Isparta/Eğirdir Temsilcisi
1976 yılında yayımlanmaya başlayan Gölge Dergisi'nin künyesindeki 'Temsilciliklerimiz' listesinde Isparta Eğirdir temsilcisi olarak Coş'un adı geçiyor. Ancak künyedeki isme 'Hüseyin Coş' olarak yer veriliyor. Aydınlık Muhabiri Şenol Çarık, konuyu 2010 yılında Vali Coş'a sorduğunda, şu yanıtı almıştı: "Hüseyin Coş ben değilim. Amcamın oğludur. Gençliğinde gazete bayisiydi. Belki onun için ismini yazmışlardır. Benimle bir ilgisi yok" iddiasında bulunmuştu.
Coş'un bu iddiasını araştırdık. Isparta'daki kütüklere kayıtlı iki Hüseyin Coş bulunuyor. Biri 1959 doğumlu Adana Valisi Hüseyin Avni Coş. Diğeri ise 1899 doğumlu Hüseyin Coş. Coş'un 1899 doğumlu Hüseyin Coş'la amca oğlu olamayacağı haberimize kesinlik kazandırdı.
Görev yaptığı her ilde olay olan Vali Hüseyin Avni Coş, Başbakan Erdoğan'ın özel ekibinden bir isim. Belediye Başkanlığı dönemindeki soruşturmaları yürüten müfettişti. Erdoğan hepsindne de 'aklandı.' Görev yaptığı illerde de "Ben hükümetin valisiyim" demesiyle ün saldı. AKP militanı gibi davrandı.
'Hükümetin valisiyim'
Bingöl ve Aksaray valiliklerinde sık sık icraatlarıyla gündeme gelen Vali Coş, 2005-2009 yılları arasında Kırklareli'de görev yaptı. Bu süre içinde de adı sık sık gündeme geldi. Makamında Erdoğan'ın resmini bulunduran Coş, yerel seçimlerde AKP'ye çalıştı. İcraatlarıyla ve CHP'li belediyeye olan tutumuyla tepki çekti. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı'na şikayet edildi. Erdoğan'ın yakın ekibinden olan Coş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemiyle ilgili iddiaları araştıran ve Erdoğan hakkındaki birçok iddianın 'asılsız' olduğuna karar veren Mülkiye Başmüfettişlerinden biri.