Türk-İş'in Temmuz ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında gıda enflasyonu aylık olarak yüzde 12,38 yükseldi. Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Türk-İş'in aylık araştırması gıda enflasyonunda yeniden ivmelenmeye işaret ederken, açlık sınırının de asgari ücreti geçtiği görüldü.

Konfederasyonun Temmuz ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, kamuoyunda bilinen haliyle açlık sınırı 11 bin 658 TL’ye yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, diğer deyişle yoksulluk sınırı ise 37 bin 974 TL’ye çıktı.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 15 bin 123 TL oldu. Araştırma gıda tarafında enflasyonda bir hareketlenme yaşandığını da gösterdi.

Araştırma sonuçlarına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 12,38 oranında gerçekleşti. Böylelikle Mayıs 2022'den bu yana ilk kez çift haneli artış kaydedildi.

Erdoğan: 2024'e çok farklı gireceğiz Erdoğan: 2024'e çok farklı gireceğiz

Yedi aylık değişim oranı ise yüzde 43,38 olarak tespit edildi.

Gıdada yıllık enflasyon ise aynı dönemde yüzde 70,44 oldu.