CHP’nin, yasanın iptali için yaptığı itiraz başvurusunu temmuzda görüşecek olan AYM, karar öncesinde Ticaret Bakanlığını dinleyecek. Bakanlık yetkililerinin benzer süreçlerin diğer medya gruplarında da yaşandığına dair örnekler sunacağı öğrenildi.

Yaşanan sürecin ardından da geçtiğimiz günlerde de aynı yasal düzenleme ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi’ndeki iddialar gündeme oturmuştu. Cumhuriyet Vakfı yöneticileri, gazetenin eski yayın yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve yasa aleyhinde yayın yapılması için bir e-ticaret firmasından çikolata kutusunda 500 bin TL aldığını iddia etmişti.

Beşiktaş kongresinde rezalet: "Filistin falan şu an gündemimizde değil" Beşiktaş kongresinde rezalet: "Filistin falan şu an gündemimizde değil"

Bu iddiaların ardından da AYM’nin Temmuz ayında görüşeceği iptal başvuru öncesinde harekete geçtiği öğrenildi. AYM yetkililerinin davanın muhataplarından Ticaret Bakanlığına yasa ile ilgili bir sunum için davette bulunduğu belirtildi. Edinilen bilgiye göre bu kapsamda Ticaret Bakanlığı yetkilileri, önümüzdeki günlerde hazırlayacakları bir dosya ile AYM’nin kapısını çalacak. Bakanlık uzmanları, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki iddialarının benzerlerinin diğer bazı medya gruplarında da gündeme geldiğini örnekleriyle anlatacak.