Güney Kafkasya'da tırmanan gerilimde Ermeni ayrılıkçıların döşediği mayınların patlamasıyla Azerbaycanlı polisler ve işçiler hayatını kaybetti. Patlamaların ardından Azerbaycan Karabağ'da bir Ermenistan’a karşı operasyona girişti ve operasyon ikinci gününe girdi.

İşte saat saat Karabağ'daki gelişmeler...

12:16

AZERBAYCAN DOĞRULADI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, anti-terör operasyonunun askıya alınması için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Resmi açıklamaya göre, Karabağ'daki Ermenilerin temsilcileriyle yarın Yevlakh kentinde bir görüşme gerçekleşecek.

Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni silahlı güçlerinin silah bırakacağını, bölgeden ayrılacağını ve Karabağ'ın tamamen silahsızlandıralacağını belirtti.

Azerbaycan haber ajansı APA, gelişmeyi 'Karabağ'daki ayrılıkçılar teslim oldu' başlığıyla aktardı.

11:55

ERMENİSTAN SİLAH BIRAKTI

Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeniler silah bırakma kararı aldı, ateşkes yerel saatle 12.00'de başlıyor. Fransız haber ajansı AFP, Ermenilerin Perşembe günü Azerbaycan'la bütünleşme görüşmeleri gerçekleştireceğini duyurdu. Varılan ateşkese bölgede konuşlu Rus barış gücü askerlerinin arabuluculuk ettiği bildiriliyor.

11:43

UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

İran, Azerbaycan ve Ermenistan'a uçuşları askıya aldığını duyurdu.

11:13

BMGK YARIN TPLANIYOR

Azerbaycan'ın Karabağ operasyonunu durdurmasını isteyen Fransa ve ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. BMGK, yarın Dağlık Karabağ gündemiyle toplanacak.

ABD ve Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden ikisi.

11:08

RUS BARIŞ GÜÇLERİ TAHLİYE EDİYOR

ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti

Karabağ'da 2020'deki ateşkesin ardından konuşlandırılan Rus barış gücü askerlerinin, bölge içerisinde 2 bini aşkın sivili tahliye ettiği bildiriliyor.

09:53

CEPHANE KAMYONLARI ELE GEÇİRİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Ermeni silahlı gruplarına ait mermilerle dolu altı 'Ural' markalı kamyon ve dört adet havan topu ele geçirildi.

08:32

ALİYEV ŞARTI YİNELEDİ

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni güçlerin silah bırakması halinde anti-terör operasyonunun durdurulacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la telefon görüşmesi gerçekleştiren Aliyev, muhatabına operasyonun sona erme şartını aktardı.

Bakü yönetimi, Salı günü de aynı şartı duyurmuştu.

08:26

BM, ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Karabağ'daki savaşın derhal sona ermesi ve gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı. Guterres ayrıca, 2020'deki ateşkes katı şekilde uyulması gerektiğini de vurguladı.

08:03

YENİ GÖRÜNTÜLER

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki Ermeni güçlere ait mevzi ve cephaneliklerin vurulduğunu gösteren yeni görüntüler yayınladı. Yok edilenler arasında bir topçu üssü de var.

07:55

RUSYA'DAN ŞOKE EDEN MESAJ

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da toplanan kalabalık, gece saatlerinde Azerbaycan'ın Karabağ'daki operasyonunda kendilerine yardım etmeyen Rusya'yı protesto etti. Göstericilerin Rusya Büyükelçiliği binasını ablukaya alması üzerine, Moskova Erivan'a nota verdi.

Büyükelçilikteki güvenlik önlemlerinin güçlendirildiğini bildiren Rus medyası, bir grup gencin bina içinde olduğunu yazdı.

'Azerbaycan kaşından değil Karabağ'da vurdu' başlığını atan Rus Kommersant gazetesi ise, çarpıcı bir yorumla okurlarının karşısına çıktı:

"Bakü'nün Karabağ'daki operasyonu Erivan'ı havaya uçurdu."

Gazeteye göre öfke anında Ermenistan'ın başkenti Erivan'a sıçradı, protestocular hükümet binalarını bastı.

LİSTEDE PUTİN YOKTU

Kommersant, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Karabağ'da gerilimin tırmanması üzerine 9 Eylül'de bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, listede Fransa lideri Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bulunduğunu yazdı. Gazeteye göre, telefon listesinde Rusya lideri Vladimir Putin yoktu.

Bu hafta insani yardım konvoylarının Ağdam ve Laçin üzerinden Hankendi'ye geçmeye başlamasıyla tansiyonun düşecek gibi göründüğünü ve yeniden bir müzakere beklentisinin ortaya çıktığını kaydeden Kommersant, "Salı günü umutların boşa çıktığı açıkça belli oldu" dedi.

'BİLİN BAKALIM ONU NASIL BİR KADER BEKLİYOR'

Tam da Rusya ve Ermenistan ilişkilerinin belirgin şekilde kötüye gittiği bir dönemde Karabağ'da silah seslerinin duyulduğunu aktaran gazete, Nikol Paşinyan'ın geçtiğimiz hafta yaptığı güvenlik için yalnızca Moskova'ya güvenmenin hata olduğunu belirten açıklamayı hatırlattı. Gazete, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan'ın Eylül ayı başında Ukrayna'nın başkenti Kiev'e insani yardım götürdüğünü, ayrıca Ermenistan ordusunun iki hafta önce ABD ordusuyla tatbikat yaptığını hatırlattı.

"Moskova tüm bunlardan hoşlanmadı" diyen Kommersant, Putin'in en yakınındaki isimlerden, halihazırda Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Rusya'nın bir önceki lideri Dmitry Medvedev'in Karabağ'daki operasyon başladıktan birkaç saat sonra Telegram hesabından yazdıklarına dikkat çekti, hem de isim ya da ülke vermeden:

"Kardeş bir ülkeden bir meslektaşım bana 'Ben sana yabancıyım, beni kabul etmiyorsun' dedi. Ben de gereken cevabı verdim: 'Biyografiye bakarak değil eylemlere bakarak yargılayacağız.' Sonra, savaşı kaybetti ve garip bir şekilde koltuğunu korudu. Sonra, vasat mağlubiyetin için Rusya'yı suçlamaya karar verdi. Sonra, ülkesinin bir bölümünden vazgeçti. Sonra, NATO ile flört etmeye karar verdi ve karısı cüretkar bir şekilde elinde kurabiyelerle düşmanlarımızın yanına gitti. Bilin bakalım, onu nasıl bir kader bekliyor..."

07:39

AZERBAYCAN'DAN 'TESLİM OLUN' ÇAĞRISI

Azerbaycan ordusu, operasyonun durması için Karabağ'daki Ermeni silahlı güçlerine teslim olmaları çağrısı yaptı. Bakü ayrıca Karabağ'da yaşayan Ermenilerin temsilcilerini Yevlakh'ta toplantıya davet etti.

07:30

7 BİNDEN FAZLA TAHLİYE

Ermenistan yerel medyası, Karabağ'ın en önemli kenti Hankendi ve diğer yerleşimlerden 7 bini aşkın kişinin tahliye edildiğini yazdı.

07:12

YALNIZCA ASKERİ HEDEFLER

Azerbaycan ordusu, sivillerin hedef alınmadığını ve yalnızca askeri mevzilerin vurulduğunu gösteren videoları dünya ile paylaştı. Ermenistan, 19 Eylül Salı gününden başlayan operasyonda sivillere saldırıldığını ileri sürüyordu. Video ile söz konusu iddialara yanıt verildi.

Kaynak: Milliyet