Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly haftalarca süren tartışmaların ardından bugün yaptığı açıklamada, BAE’nin Mısır’ın kuzey kıyısındaki Ras el-Hekma kasabasını satın almak için Mısır’a 35 milyar dolar ödeyeceğini duyurdu.

Madbouly, Mısırlı ve Emirlik yetkililerinin katıldığı bir basın toplantısında Mısır’ın önümüzdeki hafta 15 milyar dolar, iki ay içinde de 20 milyar dolar ödeme alacağını söyledi.

Başbakan, bu anlaşmanın ülkenin modern tarihinde bir kentsel kalkınma projesine yapılan en büyük doğrudan yabancı yatırım olduğunu; Mısır hükümeti ile ADQ liderliğindeki Birleşik Arap Emirlikleri konsorsiyumu arasında bir ortaklık olduğunu söyledi.

ABD'nin en büyük üssü burada bulunuyordu: Nijer, ABD ile askeri işbirliği anlaşmasını feshetti ABD'nin en büyük üssü burada bulunuyordu: Nijer, ABD ile askeri işbirliği anlaşmasını feshetti

Satışla ilgili haberler, arazinin Mısır’ın en değerli kıyı bölgelerinden biri olduğunu ve yerel yatırımcılar tarafından geliştirilmesi gerektiğini söyleyen hükümeti eleştirenlerin kınamalarına neden oldu.

Madbouly, çoğunluk hissesi BAE konsorsiyumuna ait olan özel bir yatırım olmasına rağmen Mısır devletinin bu projeden elde edilecek kârdan yüzde 35 pay alacağını söyledi.

Ras el-Hekma projesinin alanının 170 milyon metrekare olduğunu ve konut mahalleleri, turistik tesisler, okullar, üniversiteler, bir sanayi bölgesi, merkezi bir finans ve iş bölgesi, turistik yatlar için uluslararası bir marina ve şehrin güneyinde uluslararası bir havaalanı içereceğini söyledi.

Madbouly, anlaşmanın BAE tarafından Merkez Bankası’na yatırılmış olan ve hibeye dönüştürülecek olan 11 milyar doları da içereceğini söyledi.

Ras el-Hekma bölgesi sakinlerinin akıbetiyle ilgili olarak Madbouly, bu kişilerin başka bölgelere taşınacağını ve kendilerine maddi tazminat sağlanacağını söyledi. Projenin ülkedeki ekonomik krizi hafifleteceğini de sözlerine ekledi.