Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi bir ziyaret için bulunduğu Kahire’de, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Gazze’ye yönelik insani yardımlar ve Gazze’den tahliyeler görüşüldü. Görüşmede ayrıca, Ukrayna’daki ve Karabağ’daki durum da ele alındı.

SİSİ İLE GÖRÜŞECEK

Öte yandan Bakan Fidan'ın, Kahire temasları kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi tarafından kabul edileceği öğrenildi.

BAKAN FİDAN'N TEMASLARI

 Bakanı Fidan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile de dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, İsrail ve Filistin’de yaşanan son gelişmeler çerçevesinde Gazze’deki insani durum ele alındı.

SINIR KAPISI AÇILDI

Mısır, Gazze’nin Akdeniz dışındaki dünyayla tek bağlantı noktası olan Refah Sınır Kapısı’na sahip ve bu nedenle Gazzeliler için hayati bir önemi var. Gazze’ye Refah Sınır Kapısı’ndan tedarik yapılması halinde kamyonların hedef alınacağını açıklayan İsrail, daha sonra sınır kapısının çevresini bombalamıştı. Sınır kapısı bu nedenle 10 Ekim’de kapatıldıktan sonra yeniden açıldı. Mısır Dışişleri Bakanlığı da kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik uluslararası yardımı Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki El Arish Havaalanı’na yönlendirdiğini açıkladı.

Mısır, Filistin halkına gerekli insani desteği sunmaya devam edeceğini ve bu amaçla Refah Sınır Kapısı’nı açık tutmaya çalışacağını dile getirdi. Ancak 2 milyondan fazla insanın sınır kapısına doğru yönelmesi de büyük bir endişe kaynağı. Diplomatik kaynaklar, Fidan’ın Mısır temaslarında İsrail-Filistin meselesine ilişkin insani yardımlar, rehine takası, çatışmaların durması gibi ilgili tüm konu başlıklarının ele alınacağı belirtiyor. Kaynaklar, Mısır ile başlayan yüz yüze görüşme trafiğinin gelecek hafta başka bazı bölge ülkeleriyle de süreceğini kaydediyor.

Yapıcıoğlu: Gazze, ruhunu satmış olanların gerçek yüzünü gösterdi Yapıcıoğlu: Gazze, ruhunu satmış olanların gerçek yüzünü gösterdi

YARDIMLARI KOCA YUSUFLAR TAŞIDI

Türkiye’den Gazze için gönderilen yardımları taşıyan Koca Yusuf olarak bilinen 2 adet A400M uçağı dün Mısır’a ulaştı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetlerimize ait 2 adet A400M uçağı Gazze için hazırlanan insani yardım malzemelerini Mısır’a ulaştırdı. El Ariş Havaalanı’na inen uçaklarımızdaki yiyecek ve çocuk bezi gibi insani yardım malzemeleri yetkililere teslim edildi” denildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada, yardımlar arasında ilaç ve tıbbi sarf malzemesi de bulunduğunu söyledi. Yardımlar Mısır Kızılayı tarafından Refah Sınır Kapısı’ndan Filistin tarafına teslim edecek.

Milliyet