İsrail Savaş Kabinesi Bakanı Gantz hükümetten istifa etti. Gantz, Netanyahu'ya seçimleri yenileme çağrısı yaptı.

İsrailli bakan Benny Gantz, Gazze'de aylarca süren savaşın ortasında İsrail liderinin aşırı sağ koalisyonundaki tek merkezci gücü geri çekerek, Başbakan Netanyahu'nun acil durum hükümetinden istifa ettiğini duyurdu.

Geçtiğimiz ay Gantz, Netanyahu'ya Gazze'de savaş sonrası bir plan hazırlaması için 8 Haziran'ı son tarih olarak belirlemiş, aksi takdirde koalisyondan ayrılacağını söylemişti. Netanyahu ise dün yaptığı açıklamada, Gantz'dan acil birlik hükümetinde kalmasını istemişti.

Eisenkot da istifa etti

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Eisenkot, Başbakan Netanyahu’ya istifa mektubunu sundu.

Yahudilerin yaraladığı 50 Gazzeli çocuk Kolombiya'da tedavi görecek Yahudilerin yaraladığı 50 Gazzeli çocuk Kolombiya'da tedavi görecek

Eisenkot, mektubunda, "Başbakanlığını yaptığınız kabine, savaşın hedeflerine ulaşması için gerekli kararları almadı." ifadesini kullandı.

Bu kararların alınmamasının İsrail’in stratejik durumuna ve ulusal güvenliğine zarar verdiğini vurgulayan Eisenkot, Netanyahu’ya hitaben, "Son dönemde aldığınız kararların ülkenin çıkarlarına uygun olmadığını gördük." değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu'yu panik sardı

İsrail Başbakanı Netanyahu, olağanüstü hal hükümetinden istifa eden Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz'ı “istifa kararını doğru zamanda almamakla” eleştirdi.

Netanyahu, sosyal medya platformu X'teki hesabından yaptığı yazılı açıklamada, "Ey Benny (Gantz), İsrail birçok cephede varoluşsal bir savaş veriyor. Şimdi bu durumu bırakmanın zamanı değil, güçlerini birleştirmenin zamanıdır." dedi.

Kapısının Siyonist partilere açık olduğuna dikkati çeken Netanyahu, "Kapım, düşmanlarımıza karşı zafer kazanmaya ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamaya hazır her Siyonist partiye açık olacaktır." ifadelerini kullandı.