Barzani, Duhok’ta geçtiğimiz Çarşamba günü düşen helikopter olayına da değindi.

Kürdistan Bölgesi'ndeki iç sorunları da çözmeye çalıştıklarını kaydeden Mesrur Barzani, son Bakanlar Kurulu toplantısında KYB’li bakanlara “geri dönün” çağrısı yaptığını hatırlattı.

Duhok’ta düşen helikopter olayına değinen Barzani, “"Aslen Kürdistan Yurtseverler Birliği içindeki bir grup tarafından satın alınmış. Ancak Demokratik Suriye Güçleri’ne nasıl ulaştı, bilmiyoruz” dedi.

Kuzey Kore: ABD ve Güney Kore’ye nükleer saldırı için hazır ol emri verdik Kuzey Kore: ABD ve Güney Kore’ye nükleer saldırı için hazır ol emri verdik

Mesrur Barzani, DSG’nin bahsettiği ikinci helikopter hakkında ise hiçbir şey bilmediklerini aktardı.

Olayın daha fazla aydınlatılması ve helikopterlerin neden bu bölgelerde izinsiz uçtuğunu öğrenmek için uluslararası koalisyon ve Irak federal hükümeti ile birlikte çalıştıklarını vurgulayan Barzani, “Açıklanması gereken çok şey var. Umarım halkımız ve hepiniz için açık yanıtlar bulabiliriz” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği

Kürdistan Yurtseverler Birliği kısaca KYB 1975'te kurulan Irak'ta kurulan bir siyasi partidir. KYB'nin kurucuları arasında Celal Talabani vardır. 2005 Irak meclis seçimlerine KDP ile birlikte girmiş ve mecliste 53 milletvekili çıkarmışlardır.