İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyan A.S. isimli öğrenci, geçtiğimiz nisan ayında Kardiyoloji dersinin sözlü sınavına giren Prof. Dr. Hakan Karpuz'un sözlü cinsel tacizine uğradığına dair Dekanlığa dilekçe sundu.

Akıl almaz sözler

Yeni Şafak'ın haberine göre başörtülü öğrenci A.S., fakültenin Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Karpuz’un kendisine, “Türbanını açınca nasıl görüneceğini merak ediyorum. Saçlarını hayal etmek istiyorum. Bir ilişkide kriterlerin neler? Annenlere yüz görümlüğü mü vermeliyim? Alımlı ve genç bir kadın gibisin. Bir erkek seninle birlikte neler yaşayabileceğini hayal edemediği için seninle olmuyordur. Seninle nasıl bir ilişki yaşayabileceklerini tahmin etseler... Yanlış anlama ama sen erkeklere köşede seninle öpüşebilecek izni vermeyeceğinden sevgilin olmuyordur. Seni köşede sıkıştırmaktan ve başka şeyler yapmaktan daha medeni bunları sana söylemem. Beni rahatsız eden bir güzelliğin var” sözleri ile cinsel ve dini değerlerine tacizde bulunduğunu iddia etti.

Liselerde sınıf tekrarı geri geldi Liselerde sınıf tekrarı geri geldi

Üç ay görevden uzaklaştırıldı

A.S.’nin yaşadığı olayı anlatarak verdiği dilekçenin ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı, Hakan Karpuz hakkında disiplin süreci başlattı. Karpuz, 2547 sayılı kanunun 53. maddesinin B fıkrası uyarınca 14 Eylül tarihinden itibaren 3 ay görevinden uzaklaştırıldı ve maaşının 3’te 1’ine el konuldu.

2547 sayılı kanunun 53. maddesinin B fıkrası: Devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanlarına uygulanabilecek disiplin cezaları uyarma, kınama, aylıktan veya ücretten kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması veya birden fazla ücretten kesme, üniversite öğretim mesleğinden çıkarma ve kamu görevinden çıkarma cezalarıdır.