ABD Başkanı Joe Biden, İslam aleminin Ramazan ayını kutlarken, Çin yönetimi tarafından soykırıma maruz kalan Uygur Türkleri ile dayanışma halinde olduklarını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, bugün dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların kutsal Ramazan ayını kutladı. Biden, kutlama mesajında, "Bugün Jill ve ben, İslam’ın oruç tutma, yenilenme, sadaka, ibadet ve gelişme zamanı olan kutsal Ramazan ayına başlarken ülke ve dünyadaki Müslüman topluluklara en iyi dileklerimizi sunuyoruz. Zor durumda bırakılan Uygur Türklerini de unutmadık." ifadelerini kullandı. 

Çin'in Uygurlara yönelik zulmü, insan hakları örgütleri ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından belgelendi ve batılı hükümetler tarafından geniş çapta kınanmıştı. 

Bu ayın başlarında ABD'nin BM büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, ABD'nin Müslümanların giderek artan bir şekilde "ayrımcılığa ve şiddete" maruz kaldığını resmen kabul ettiğini söyledi  ve Çin'deki Uygurlara ve Myanmar'daki Rohingyalara yönelik muameleye atıfta bulunarak,

“Ayrıca Çin hükümetinin Sincan'daki çoğunluğu Müslüman olan Uygurlara ve diğer etnik ve dini azınlık gruplarına karşı soykırım ve insanlığa karşı suçlar işlediğini belirledik.” demişti.

Çin kanadı tüm suçlamaları reddetti ve bunun "ABD tarafından uydurulmuş bir yalan" olduğunu söyledi.