Yeni bir ankete göre Amerikalıların tam yarısı İsrail'in Gazze'deki askeri müdahalesinde "çok ileri gittiğini" söylüyor.

Associated Press ve NORC Center for Public Affairs Research tarafından yapılan ankete göre Amerikalıların yüzde 31'i İsrail'in Gazze'ye müdahalesinde "yaklaşık olarak doğru davrandığını", yüzde 15'i ise "yeterince ileri gitmediğini" söyledi.

İsrail'in askeri müdahalesinde "çok ileri gittiğini" söyleyen Amerikalıların oranı, katılımcıların yüzde 40'ının bu şekilde cevap verdiği Kasım ayına göre 10 puan arttı. O dönemde Amerikalıların yüzde 38'i İsrail'in verdiği karşılıkta "doğru davrandığını", yüzde 18'i ise "yeterince ileri gitmediğini" söylemişti.

Hamas ve Fetih Hareketi Rusya’da görüşecek Hamas ve Fetih Hareketi Rusya’da görüşecek

AP ve NORC anketinde Amerikalıların yüzde 35'i İsrail'in "ABD'nin çıkarlarını ve değerlerini paylaşan bir müttefik" olduğunu söylerken bu oran Kasım ayında yüzde 44'tü. Yeni ankete katılanların yüzde 44'ü İsrail'in "ABD'nin işbirliği yapması gereken ancak çıkarlarını ve değerlerini paylaşmayan bir ortak" olduğunu söylerken bu oran Kasım ayında yüzde 40'tı.

Ankete katılanların neredeyse üçte ikisi - yüzde 61 - savaş için Hamas'ı "çok fazla" suçlarken, yüzde 35'i İsrail'i "çok fazla" suçluyor. Ankete katılanların üçte biri de İran'ın savaştaki sorumluluğunun "çok fazla" olduğunu söyledi.

Başkan Biden ise krizi ele alış biçimiyle destek kaybetti; Aralık ayında yüzde 37 olan onay oranı Ocak ayında yüzde 31'e düştü. Aynı sorunun sorulduğu Demokratlar arasında da Biden, Ocak ayında yüzde 46 ile bir önceki aya göre 13 puanlık bir düşüşle destek kaybetti.

AP ve NORC tarafından 25-29 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete 1,152 yetişkin katılmış ve yüzde 95 güven düzeyinde örnekleme hata payı artı ya da eksi yüzde 4 olarak belirlenmiştir.

Asya kökenli Amerikalı ve Pasifik Adalı yetişkinlerin yarısı ABD'nin Filistinlileri daha fazla desteklemesi gerektiğini düşünüyor

Yeni bir rapora göre Asya kökenli Amerikalı ve Pasifik Adalı yetişkinlerin neredeyse yarısı ABD'nin Gazze'de devam eden çatışmalarda Filistinlilere yeterince destek olmadığına inanıyor.

AAPI Data/AP-NORC tarafından bu hafta yayınlanan ankete göre, neredeyse aynı oran ABD'nin İsraillileri çok fazla desteklediğini söyledi. AP-NORC'un ayrı bir anketine göre ise genel nüfusun %36'sı ABD'nin Filistinlilere yeterince destek olmadığını söyledi.

AAPI Data Direktörü Karthick Ramakrishnan, Asya kökenli Amerikalı ve Pasifik Adalı toplumun bu konudaki duruşunu görmezden gelmenin Başkan Joe Biden ve özellikle Demokrat Parti için sorun yaratabileceğini söyledi.

Ramakrishnan, "Asyalı Amerikalılar ve Pasifik Adalılar birçok eyalette seçim açısından önem taşıyor," dedi. "Demokrat Parti, Asyalı Amerikalıların İsrail-Gazze meselesinde nerede durdukları konusunda endişelenmelidir."

Veriler ayrıca AAPI yetişkinlerinin %45'inin ABD'nin ülkedeki Müslüman topluluklara yeterince destek olmadığına inandığını gösterdi. Yahudi toplulukları sorulduğunda ise dörtte birinden biraz fazlası aynı cevabı verdi.

Ancak Ramakrishnan bulguların Filistin yanlısı bir duruşa işaret etmediğinin altını çizdi. AAPI'lerin sadece %11'i İsrail'i rakip olarak görürken, benzer bir oran da düşman olarak görüyor. Bu arada, %40'lık bir kesim İsrail'i "işbirliği yapılacak bir ortak" olarak görmekte ancak bu ülkenin ABD'nin çıkarlarını ve değerlerini paylaşmadığını düşünmektedir. Diğer %36'lık bir kesim ise İsrail'i müttefik olarak görüyor.

Ramakrishnan, "Bu, İsrail karşıtı bir duygu değil, muhtemelen Gazze'deki insani kriz ve Filistinli sivillerin hayatta ve güvende olduğundan emin olma konusundaki endişelerden kaynaklanıyor" dedi.

İsrailli yetkililere göre yaklaşık 1.200 kişinin öldürüldüğü ve 240 kişinin de kaçırıldığı 7 Ekim'deki Hamas saldırısından bu yana, İsrail'in askeri harekâtı sırasında Gazze Şeridi'nde 26.000'den fazla kişi öldürüldü. Yerel yetkililer, Filistinli kurbanların çoğunun kadın ve çocuk olduğunu söylüyor.

Ramakrishnan, topluluğun duruşunun ardındaki bir faktörün, pek çok Asyalı Amerikalı topluluğun kolonizasyon geçmişinden gelme şekli olabileceğini söyledi.

"Bu, sömürgeleştirilmiş ülkelerden gelen ve kendilerini azınlık ya da azınlıklaştırılmış nüfus olarak tanımlayan pek çok Asyalı Amerikalı için ek bir dinamiktir - ezilen insanlar olarak gördükleri Filistinlilere sempati duymak ve onlarla ortak bir neden bulmaktır" dedi.

Anket bazı kuşak farklılıklarını da ortaya koymuştur. Yaşları 60 ve üzeri olan AAPI yetişkinlerin İsrail'i bir müttefik olarak görme olasılığı, genç AAPI meslektaşlarına kıyasla %50'ye karşı %32 ile daha yüksektir.

"Özellikle genç AAPI seçmenler arasında... İsrail-Gazze, genç seçmenler için yaşlı seçmenlere göre daha büyük önem taşıyor. Biden kampanyası bazı kilit eyaletlerde kaybedebilir," diyor Ramakrishnan.

Çatışmayla ilgili endişelerin artmasıyla birlikte Biden yönetiminin tepki göstermeye başlamasının kendisini şaşırtmayacağını söyledi.

Biden yönetimi "belki de İsrail hükümetini ya ateşkese doğru itebilir ya da Gazze'de ölümlerin en aza inmesini sağlamak için büyük çaba sarf edebilir" dedi.