Bahamalar, Filistin'i resmen devlet olarak tanımaya karar verdiğini duyurdu. Bahamalar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hükümetin "Filistinlilerin siyasi statülerini özgürce belirleme ve ekonomik, sosyal, kültürel gelişimlerini serbestçe sürdürme hakkını desteklediği" ifade edildi.

AA'nın aktardığına göre açıklamada, Bahamalar'ın iki devletli çözümü desteklediği ve resmen Filistin'i devlet olarak tanıdığı belirtildi.

Barbados ve Jamaika da nisanda Filistin'i devlet olarak tanıma kararı almıştı.

Filistin'i tanıyan ülkeler İngiliz Milletler Topluluğu üyesi

Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations), geçmişte Britanya İmparatorluğu'nun sömürgesi olan (37 ülke), günümüzde de Birleşik Krallık'ın parçası olan (16 ülke) devletlerin oluşturduğu uluslararası bir koalisyon. Üye ülkelerin 16’sı da hâlen Britanya Kraliyet Ailesi yönetiminde.

Şimdiye dek Filistin'i tanıyan ülkeler olan Barbados, Jamaika, Trinidad ve Tobago ve Bahamalar'ın Milletler Topluluğu üyesi olması ise dikkat çekici olarak görülüyor. Ayrıca UCM'ye İsrail aleyhine dava açan Güney Afrika da Milletler Topluluğu üyesi.

ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti