Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün akşam saatlerinde Gazze Şeridi'ne insani yardımın artırılmasına yönelik hafifletilmiş bir teklifi onayladı.

ABD'nin vetosundan kaçınmak için bir hafta süren oylama gecikmeleri ve yoğun müzakerelerin ardından "düşmanlıkların sürdürülebilir bir şekilde durdurulması için gerekli koşulların yaratılması" amacıyla acil adımlar atılması çağrısında bulunuldu.

Rothschild ailesinin lideri Lord Jacob Rothschild geberdi Rothschild ailesinin lideri Lord Jacob Rothschild geberdi

İsrail ve Hamas arasında 11 haftadır devam eden savaşta Gazze'de ölü sayısının artmasına ve Filistin bölgesinde giderek kötüleşen insani krize yönelik küresel öfkenin ortasında ABD, 15 üyeli konseyin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından hazırlanan bir karar tasarısını kabul etmesine izin vermek için çekimser kaldı.

Çekimser kalan Rusya dışında diğer konsey üyeleri karar lehinde oy kullandı.

Washington'u ikna etmek için yapılan üst düzey müzakerelerin ardından, karar İsrail'in Gazze'deki 2.3 milyon kişiye yapılan tüm yardım sevkiyatları üzerindeki kontrolünü azaltmayacak. İsrail, Mısır'dan Refah geçişi ve İsrail kontrolündeki Kerem Şalom geçişi üzerinden Gazze'ye yapılan sınırlı yardım teslimatlarını izliyor.

Ancak çatışmaların durdurulmasına ilişkin dilin zayıflatılması, veto yetkisine sahip Rusya da dahil olmak üzere bazı konsey üyeleri ile Arap ve İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerini hayal kırıklığına uğrattı; diplomatlara göre bazıları bunu İsrail'in 7 Ekim'deki ölümcül saldırı nedeniyle Hamas'a karşı daha fazla harekete geçmesine onay olarak görüyor.

Kabul edilen karar "güvenli, engelsiz ve genişletilmiş insani yardım erişimine derhal izin verilmesi ve çatışmaların sürdürülebilir bir şekilde durdurulması için gerekli koşulların yaratılması amacıyla acil adımlar atılması çağrısında bulunmaktadır." İlk taslakta yardım erişimine izin verilmesi için "düşmanlıkların acilen ve sürdürülebilir bir şekilde durdurulması" çağrısında bulunulmuştu.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia oylamadan önce konseye yaptığı açıklamada, "Konsey bunu onaylamakla aslında İsrail silahlı kuvvetlerine Gazze Şeridi'nin daha fazla temizlenmesi için tam bir hareket özgürlüğü vermiş olacaktır" dedi.