Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya temasları kapsamında Başbakan Mihail Mişustin ile başkent Moskova'da bir araya geldi.

Rusya hükümet binasında Mişustin ile görüşen Şi, burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Çin ile Rusya'nın iki "dost ülke" olduğunu belirten Şi, "Devlet Başkanı olarak ilk önce Rusya'ya gelmeyi tercih ettik. Bu tarihsel mantıkla uyuşuyor. Çünkü en büyük iki komşu devletiz ve aynı zamanda stratejik ortaklarız." dedi.

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüşen Şi, Putin'i ülkesine davet ettiğini aktardı.

"Rusya-Çin ilişkileri yeni bir döneme girdi"

Rusya Başbakanı Mişustin de Şi'yi 3. kez devlet başkanı seçilmesi dolayısıyla tebrik ederek "Tekrar seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretinizi Rusya'ya yapmanız önemli. Bu, yeni bir döneme giren Rusya-Çin ilişkilerinin özel olduğunu gösteriyor." dedi.

Çin ile ilişkilerin ileride daha da geliştirilmesinden yana olduklarını vurgulayan Mişustin, "Geçen yıl ikili ticaret hacmi, üçte bir oranında artarak 190 milyar dolara yaklaştı. Bu yıl ikili ticaret hacminin sizin ve Putin'in belirlediği hedefe yani 200 milyar dolara ulaşacağından eminim." ifadelerini kullandı.

Kremlin’e göre, iki lider kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliğini genişleten iki büyük anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

Moskova’ya göre, askeri-teknik işbirliği konuları da görüşme gündeminde olacak.

Batı, Çin’in komşu Rusya’ya Ukrayna’ya karşı savaşında kullanması için silah tedarik etmesinden endişe ediyor.

Çin Devlet Başkanı’nın ziyareti, Putin’in uluslararası alanda izole olmadığını göstermesine izin verdiği için Rusya tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınamadı.

Savaşı sona erdirmek için bir barış planı öneren Şi, ziyaretinin başında Çin’in tarafsız duruşunu yineledi. Bu arada Pekin, kendisi de yaptırımların hedefi haline gelmemek için şimdiye kadar Moskova’ya yönelik uluslararası yaptırımlara büyük ölçüde uydu.

Çin Devlet Başkanı Şi, dün Putin ile Kremlin Sarayı'nda 4,5 saate yakın baş başa görüşmüştü.