“Düşmana saldırmak için verilen kesin kararı uygulamadan önce üç unsurun -milletin desteği, Meclis’in kararlılığı, ordunun hazırlığı- yeterli düzeyde hazırlığının tamamlanması zorunludur.” Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın bu dehası, öngörüsü zaferi getirecektir.

(Büyük zafer: Kurtuluş destanı - Remzi Koçöz, Cumhuriyet, 29 Ağustos)

Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Savaşları'ndaki rolünü gelecek nesillere aktarmak için tarihi Gelibolu Yarımadası'nda, 'Mustafa Kemal Yolu Projesi' hayata geçiriliyor. Atatürk'ün Çanakkale'ye intikalinden başlanarak, Eceabat'taki harp sahasında izlediği 15 bin 600 metrelik yol güzergahı, ziyaret rotası olarak düzenlenecek.

(DHA, 29 Ağustos)

Milli Savunma Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Arşiv ve Askeri Tarih Daire Başkanlığı'ndan (ATASE) Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerine devredilen Atatürk Koleksiyonu'nda, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün el yazısı notları dikkati çekiyor.

(AA, 29 Ağustos)

Türkiye Cumhuriyeti, bölücüsü, gericisinin "40 yıllık taarruz"u yetmezmiş gibi, sözde savaştan kaçan Suriyeli ve Afganlardan oluşan yüzbinlerce kaçağın sınırları aşan "sinsi taarruz"larına hedef oluyor...

("Büyük Taarruz", sinsi "istila!", Mehmet Faraç, Yeniçağ, 29 Ağustos)

Din, Türk Milleti için vazgeçilmez bir olgudur. Ancak kamu yönetimine karıştırılmamalıdır. Hem doğru değildir hem de din zarar görür. Türklerin büyük çoğunluğu Müslümandır. Ancak Türk isminin Müslüman Türk gibi bir tamlamayla kullanılması doğru değildir. Bize bu vatanı emanet eden Alparslan, Mustafa Kemal ve onların yiğitlerine binlerce şükran...

(İki tarz-ı Siyaset, Hakan Paksoy, Yeniçağ, 29 Ağustos)

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya şehir girişine Cumhuriyet’in 100. yılına özel Atatürk Silüeti ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında Kahramanmaraş Kalesi’ne yaptırttığı “Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli” yaptırdı. Vatandaşlar her iki eseri de oldukça beğendi ve Başkan Yücel’e teşekkür ettiler.

(Alanya Belediyesi, 29 Ağustos)

Atatürk ulus devletle Osmanlıcılık ve laik devletle İslamcılık akımlarını reddetti ve tarihin nasıl aktığını gördüğü için çağdaş bir devlet kurdu. Hedefi demokratik, laik, hukuk devletiyle modernleşmeyi hızlandırmak ve çağdaş ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyeti’ne saygın bir yer kazandırmaktı. “Tek mirasım bilim ve akıldır” diyerek çağdaş uygarlığı hedef gösteren Atatürk’ün çizdiği yol doğru yoldu.

(Osmanlıcılık, İslamcılık ve Araplaştırma, Fikret Bila, Halk Tv, 25 Ağustos)