Yesevi Alperenler Derneği Genel Başkanı ve Fikirde Birlik Ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, “Buradaki sergi, bize Müslüman Türk milletine hakarettir. İvedilikle bu serginin kaldırılması lazım. Ekrem’i uyarıyoruz, ya bu sergiyi kaldırır ya da millet olarak biz bu sergiyi kaldırmasını biliriz” diyerek tepki gösterdi.

28 Şubat paşalarına bunaklık affı 28 Şubat paşalarına bunaklık affı

Eyüpsultan Belediyesi Başkanı Deniz Köken ise Twitter hesabından yaptığı ‘naif’ paylaşımda İBB’nin ‘toplumun hassasiyetlerini anlamasını’ beklediklerini söyledi. Deniz Köken yaptığı açıklamada:

“İstanbul'un kalbi Eyüpsultan'da ahlak ve değerlerimize uygun olmayan sergiyle ilgili İBB tarafından gerekli adımların atılacağını "ümit ederek" bir açıklama yapmamıştık.

İfade özgürlüğüne her zaman saygı duyarız. Ancak bu özgürlük, toplumumuzun çoğunluğunun kabul edilemez bulabileceği ahlaki sınırların aşıldığı bir noktada olmamalıdır.

Bu şehre hizmet etme iddiasıyla yola çıkan herkesin, toplumumuzun değerlerine ve ahlaki ilkelerine saygı duymakla yükümlü olduğunu unutmaması gerekir.

Artİstanbul Feshane’de açılan sergiyle ilgili, İBB’nin toplumun hassasiyetlerini anlamasını ve bu ahlaki çizginin aşılmamasını sağlamasını bekliyoruz.” İfadelerinde bulundu.

Yapılan bu açıklamaları yetersiz bulan millet, Eyüp Belediye Başkanı’na,

-"İBB tarafından gerekli adımların atılacağını "ümit ederek" cümlesi çok naifsiniz başkanım.”

-“Karşınızda CHP zihniyetinin olduğunu bilerek ilk günden gök kubbeyi başlarına geçirmeliydiniz…”

-“Af buyurun sayın Başkan ama çok önce ve gür sesle bir tepki vermeniz gerekirdi diye düşünüyorum.”

-“Başkan hala bekliyorsunuz... Eyüpsultan'a yakışmadı...”

-“Siz ümit etmeye devam ediniz. Açıklamanız çok sert olmamış mı? Açıklama yapmak için çok geç kalmadınız mı? Milletin tepkisini mi beklediniz?” şeklinde tepki gösterdi.