"F-16'ları Türkiye'ye vermem" diyen Menendez'e rüşvet soruşturması "F-16'ları Türkiye'ye vermem" diyen Menendez'e rüşvet soruşturması

Wang’ın ülkedeki temasları, Çinli bir yetkilinin 2021’den bu yana Türkiye’ye yaptığı en üst düzey ziyaret olarak öne çıkıyor.

Hakan Fidan ile bir araya gelen Wang’in daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşebileceği belirtiliyor.

25 Haziran’dan beri hiçbir şekilde kamuoyu önüne çıkmayan Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang' dün görevden alınmış ve yerine Wang getirilmişti.

Çin’de dış ilişkiler konusunda asıl yetkili ve politika belirleyici organ olan ve ülkenin lider Şi Jinping’in Başkanlık ettiği Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu’nun direktörü olan eski Dışişleri bakanı Wang Yi, geçen ekim ayında yapılan ÇKP’nin 20.Kongresi’nde politbüro üyeliğine de seçilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning yaptığı açıklamada “Kuşak Yol iş birliği ve Çin-Türkiye stratejik iş birliği ilişkilerini aktif bir şekilde geliştirmeyi amaçladıklarını" söyledi.