Askeri uzman ve stratejistler, Kassam Tugayları’nın Gazze’deki mücadelesini değerlendirmeye devam ediyor...

Ürdün Silahlı Kuvvetlerinden emekli Tümgeneral- Askeri Stratejist Fayez Al-Duwari Kassam Tugayları'na dair yaptığı analizde şu ifadelere yer verdi:

Modern dünyanın ahvali: 1 milyardan fazla insan obez Modern dünyanın ahvali: 1 milyardan fazla insan obez

‘’Han Yunus'taki Kassam’ın pususu gerçekten doğal değil. Olayı gerçekleşmeden önce tahmin etme yeteneğini ve yüksek beceriyi gösteriyor. Bu, El Kassam Tugayları'nın Han Yunus'ta yürüttüğü “kemik kıran bir savaş” niteliğinde.

Direnişçiler askeri okullardan mezun olmasalar bile, direnişin bugüne kadar ortaya koyduğu şey, ister bireysel, ister grup performansı, ister savaş yönetimi olsun, hayal gücünün ve tanımlamanın ötesindedir.

İşgal ordusunun, medya savaşının nasıl yönetileceğini öğrenmek için bir yıl boyunca El Kassam Tugayları nezdinde askeri kurslara gitmesi gerekiyor. Secde eden direnişçiye düzenlenen suikast ve bir grup askerin yaralandığı çatışmanın video klibi dışında sunulan her şey gerçeği yansıtmayan çarpıtılmış filmlerden oluşuyor.

Arap ülkelerini şaşkına çeviren bu ordu, Gazze'de savaşçılarla savaşı henüz çözemedi. İki taraf arasındaki bu savaşın kriterlerine göre, güç, teçhizat, teknoloji farkı ve işgale verilen askeri desteğin devam etmesi göz önüne alındığında, ayakta kalan direniş gerçekten bir zaferdir.’’