Otomotiv devi Volkswagen, en büyük fabrikalarından birinde elektrikli araç üretimini durdurmak gibi kritik bir karara imza attı.

VW, kuzeybatı Almanya'daki Emden fabrikasında üretimi durdurmaya gidiyor; Alman devinin satışları tahminen yüzde 30 oranında düşecek. Emden’deki fabrikada 1500 kişinin çalıştığı biliniyordu. Bu fabrikadan 300 kişinin işten çıkarılması bekleniyor. Bu, Volkswagen ID.7 elektrikli arabalarının üretiminin aksayacağı anlamına da geliyor.

Emden’deki VW CEO’su Manfred Wulff, "Elektrikli araç sektöründe güçlü bir müşteri isteksizliği yaşıyoruz" açıklamasında bulundu. VW, elektrifikasyon ve dijitalleşmeye 120 millyar euro yatırım yapılacağını da belirtmişti. Görünen o ki, elektrikli araba devrimi sekteye uğruyor!

Sadece VW değil, Ford da sıkıntıda!

Yalnızca Alman otomotiv devi VW değil, Ford’un da Avrupa’daki fabrikalarında binlerce işçinin işten çıkarılması gündemde. Ford yetkilisi Jim Farley, elektrikli batarya versiyonlarını geliştirmek için yüzde 40 daha az personele ihtiyaç duyulacağını açıkladı. Bu Ford fabrikalarında çalışan binlerce kişinin işinden olacağı anlamına geliyor.

Kamyon üreticisi iflasın eşiğinde

ABD'de rezalet: Filistin Dışişleri Bakanı'na konuşma yasağı ABD'de rezalet: Filistin Dışişleri Bakanı'na konuşma yasağı

Bu arada ABD-Ohio’da bulunan elektrikli kamyon üreticisi Lordstown Motors, iflas koruması için başvuruda bulundu.

Elon Musk bile, elektriklli araçlara talebi artırmak ve pazar payını korumak için beyhude bir çabayla Tesla'nın fiyatını defalarca düşürmek zorunda kaldı.

Avrupa Parlamentosu baskı yapıyor; şirketler batıyor!

AP'nin 28 Ekim 2022’de açıkladığı karara göre 2035 yılından itibaren birlik genelinde fosil yakıtlı motorlar dönemi tamamen sona ermesi bekleniyordu.

Avrupa Parlamentosu (AP) konvansiyonel içten yanmalı motora sahip araçların satışına kesin olarak son veren yasayı onaylamıştı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni yasayı, "2030 iklim hedeflerine ulaşmak için çok önemli bir kilometre taşı” olarak değerlendirdi.

Avrupa’daki sera gazı emisyonlarının yüzde 15’inin hala dizel ve benzinli araçlardan kaynaklandığı öne sürülüyor.

Haber: Oğuz Can Şahin