(…) O günden beri sürekli “en iyi savunma saldırıdır!” düsturuyla bütün sağ iktidarlara küstahça saldırmaya devam eden CHP, bunların daima savunmada kalması yüzünden hep başarılı oldu. CHP ve türevlerinin son kurbanı olan Erbakan da savunmada kaldığı için kaybetti. Halbuki halk sokaklara inmiş, liderinin davranmasını bekliyordu. Başbakanlık emrine tabî memur olan bir tümgeneralden bile hakaret işitip gereğini yapamayan Erbakan da Menderes gibi tutuk kaldı ve kendisine göz göre göre haksızlık edildiği halde harekete geçemedi. Kimileri ona “savunan adam” dese de o aslında sadece “savunamayan adam” olabildi.

Batıcı Kemalistler Erdoğan karşısında tökezledi

(…) Tayyip Erdoğan 20 yıllık iktidarı boyunca büyük işler yaptı; korkmadığı da herkes tarafından açıkça görüldü. Bu yaptıklarından biri de askerî vesayeti yıkmasıdır. Batıcı Kemalist rejimin sopası olarak sürekli millete darbe indirenler ilk defa Erdoğan karşısında tökezledi. Eskiden beri başarılı olan metodları bu defa tutmadı, çünkü onların saldırıları karşısında Erdoğan savunmada kalmak yerine karşı saldırıya geçerek dengelerini bozuyordu. Kısa zamanda Erdoğan karşısında apışıp kaldılar. Girdiği ilk seçimde milletten hesapsız kredi alarak iktidara gelmiş olan Erdoğan, Menderes ve Erbakan’ın savunma hatasına düşmedi. Tabii ki siyasetinin diğer yönleri de başarısında âmildir, ama eğer ki Erdoğan korksa ve savunmada kalsaydı çoktan silinip giderdi. Bu tavrıyla Erdoğan, karşısında horozlanan kodamanların maskesini düşürerek ne kadar kof olduklarını da ifşa etti. Böylece kendisine güvenen milletin umut ve cesaretinin artmasına da vesile oldu. Sonrasında vuku bulan 15 Temmuz ihaneti karşısında Erdoğan’ın ve halkın gösterdiği tavırdan anlıyoruz ki, artık bu ülkede her şeyi gerektiği gibi kökten değiştirmek, yani Kemalizm’in iptal ettiği Müslüman ve emperyal kimliğe geri dönmek mümkündür.

(…) Erdoğan’ın korkmadığını biliyoruz, hele ki bu iğrenç leş kargalarından korktuğunu düşünmek abesten de öte olur; bilakis Erdoğan büyük bir sabırla işine bakıyor. Bununla beraber savunma pozisyonunda kalan görüntüsündeki maksadı anlayamıyoruz.  Belki etrafındaki aklı evveller böyle olmasını istiyordur. Belki de Erdoğan, milletin iyice hırslanmasını ve toptan hesap görmeye hazır hale gelmesini bekliyor olabilir. Kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki, Kemalizm sayesinde türemiş ve Allah düşmanlığında Yahudi’nin bile yüzünü kızartacak kadar iğrençleşmiş olan düşman askerleri, Türk ismiyle aramızda dolaşmaktadır ve üstünde bunlar dolaştığı sürece Anadolu’nun sarsılmadan durması çok zordur.

Yazı: İbrahim Tatlı

Yazının tamamı için TIKLA