Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki gösteren Erdoğan, "7 Ekim'den beri yaşanan vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok. 28 gündür insanlığa karşı suç işleniyor." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sayın devlet başkanları, sayın lider sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Kazada hayatını kaybeden kazak kardeşlerime baş sağlığı diliyorum.

Özbekistan Cumhurbaşkanı'na müteşekkiriz. Tokayev'e de misafirperverliği için teşekkür ediyoruz.

"AZERBAYCAN'A DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Küresel sınamalarla mücadelede en büyük gücümüz Türk devletlerinin dayanışmasıdır. Bu hakikati pek çok hadisede gördük. Azerbaycan, vatan mücadelesinde Karabağ'daki işgale son verdi. Bunda sevinç duyuyoruz. Barışa bir adım daha yaklaştık. Ermenistan'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi mühim. Azerbaycan'daki hattın açılması bölge halkı refahına katkı sağlayacaktır. Türk dünyası olarak Azerbaycan'a olan desteğimizi sürdürmeliyiz.

Öz yurdunda garip Müslümanlar: İsrail'i eleştirdikleri için işten çıkartıldılar Öz yurdunda garip Müslümanlar: İsrail'i eleştirdikleri için işten çıkartıldılar

Kültürümüz mazlumun elinden tutmayı tavsiye eder. Filistin'de benzeri görülmemiş insanlık dramı yaşanıyor. Hastaneler, okullar bombalanıyor.

"VAHŞETİ ANLATACAK KAVRAM YOK"

7 Ekim'den beri yaşanan vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok. 28 gündür insanlığa karşı suç işleniyor. Türkiye olarak ilkeli duruş benimsedik. Sivillere karşı eylemi tasvip etmiyoruz. Herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz. Şimdiye kadar 10 uçak yardım malzemesi gönderdik. Yenilerini göndermeye devam edeceğiz. Türk dünyası olarak beraber hareket etmemiz önce ateşkese sonra barışı kolaylaştıracaktır. Rusya Ukrayna savaşının enerji, gıda gibi alanlardaki yansımaları dünyayı olumsuz etkiliyor. Afganistan'daki barışın tesisi tüm kıtada kalıcı güvenlik ve refaha hizmet edecek. Üyeler olarak Afganistan'daki yönetime vereceğimiz mesajlar önemlidir.