Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Lefkoşa'ya yaptı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın açıklamalarından bazı başlıklar;

Erdoğan: Allah ömür verdikçe Filistin halkının sesi olmaya devam edeceğim Erdoğan: Allah ömür verdikçe Filistin halkının sesi olmaya devam edeceğim

“İŞ BİRLİĞİNE VARIZ”

-Sizlerin destekleriyle yeni siyaseti yürütmek istiyoruz. Artık eskiye dönemeyiz. Rumlar kadar egemenlik haklarımız vardır.

-Kıbrıs'ta 2 ayrı halk vardır. Doğal zenginliklerin araştırılması için ortak bir komite kurulması gerektiğine inanıyoruz. Anadolu suyunu bile paylaşmamız gerektiğini birlikte yürütebileceğimizi bütün dünyaya söylüyoruz. İş birliğine varız.

-Milli politikanın oluşmasında aramızdaki ilişkinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ben Türkiye Cumhuriyet ile KKTC arasındaki kadim anlaşmanın çözüldüğünü gördüm, Bağlandığımızı gördüm. Hiçbir güç bu duyguları koparamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından ise bazı başlıklar şöyle;

-Birçok sorunu ele aldık. Bunlardan biri elektrik naklinin sağlanması bu en önemli adımımız olacaktır. Bundan sonra KKTC 'de elektrik kesintisi sorunu kalmayacaktır

-Kıbrıs meselesinde Türkiye tarafı her zaman çözümcül yollar seçmiştir.

"KIBRIS HALKI ASLA AZINLIK OLMAMIŞTIR"

-Kıbrıs halkı asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır.

-Kimsenin bir 50 sene daha kaybetmeye hali yoktur. Egemenlik eşitliği bizler için olmazsa olmazdır. Müzakere masasına geri dönülecekse bu Kuzey Kıbrıs'ı tanımasından geçiyor.

"KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Kıbrıs meselesinin Doğu Akdeniz boyutunu da ele aldık. Kıbrıs Türk tarafının hak ve çıkarlarını avunmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz'i ilgilendiren konularda konferans talebim ve atılan vizyoner adımlarımız karşılık bulmadı. Garantör ülke olarak her zaman diyaloğa açığız.

DOĞU AKDENİZ

-Kıbrıs adası ve etrafındaki kaynakların eşitçe dağıtılması gerektiğini konuştuk. Atılan vizyoner adımlarımız karşılıksız bırakıldı.

-Anlamsız silahlanma teşebbüsüne girişenler bunun risklerini hesaplamalı.

-Türkiye'den getirdiğimiz suyu tarımsal faaliyetler için vereceğiz.