Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Nehammer ile ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan satırbaşları şöyle:

" Orta Doğu'da barış İsrail-Filistin sorununun çözümüyle mümkün. Başkenti Doğu Kudüs olan bir ülke kurulması gerekiyor. 

* Bölge liderleriyle son durumu ele aldık. Bugün Putin'le de görüşeceğim, Guterres'le de görüşeceğim. Adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturuyla etkili tüm aktörleri sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Erdoğan: Netanyahu her an iflas bayrağını çekebilir! Erdoğan: Netanyahu her an iflas bayrağını çekebilir!

* Gazzeli kardeşlerimiz büyük bir bombardıman altında, insani yardımın ulaşması için çabalarımız sürüyor. Türkiye elinden geleni yapacaktır.

* Ukrayna'da savaşın sonlandırılması için müzakerelerin öneminin altını çizdim. Karadeniz tahıl girişimi hakkında bilgi verdim.

"HANİ İNSAN HAKLARI?!"

* Şu anda Gazze'ye su verilmiyor, elektrik verilmiyor. Hani insan hakları, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre bunu kesemezsiniz. Acımasızca hastaneler, ibadethaneler vuruluyor ama kimse bunun hakkında bir şey söylemiyor.

"UÇAK GEMİSİ KATLİAM İÇİN ORADA"

* ABD uçak gemisini İsrail'e gönderiyor. Burada ne işi var? Ne yapmaya geliyor? Gelen uçak gemisiyle Gazze'yi vurarak indirerek ciddi katliamlara adım atacak. 

"SURİYE'DE NEDEN 23 ABD ÜSSÜ VAR?"

* Bir şeyi açıklamak zorundayım: Suriye'de 20'nin üzerinde Suriye'nin üssü var. Bu üslerin orada ne işi var? Bütün bunları da değerlendirmek gerekmiyor mu? Ama Türkiye'ni İHA'sını ABD düşürüyor. Bu Türkiye şu anda ABD'nin NATO'da ortağı değil mi, bunu neyle izah edeceğiz. İşimize geldiği zaman ortak işine geldiği zaman terör örgütlerini silahlandırıyor ve Orta Doğu'yu kan gölüne çeviriyor. Adil dünyayı kurmamız lazım."