News.am portalının aktardığına göre tatbikata Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Barış Gücü Tugayı, ABD’nin Avrupa ve Afrika Ordusu ve Kansas Ulusal Muhafız Birliği askerleri katılacak.

İsrail'in Gazze'deki zorla göç politikası travmalara sebep oluyor İsrail'in Gazze'deki zorla göç politikası travmalara sebep oluyor

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tatbikatların ‘barış gücü misyonlarını yerine getirirken çatışan taraflar arasındaki ilişkileri istikrara kavuşturma operasyonlarını’ içereceği kaydedildi.

Savunma Bakanlığı, tatbikatların komuta ve kontrol ile taktik iletişim konularında deneyim alışverişinde bulunmayı, Ermeni birliklerinin savaşa hazırlık seviyesini artırmayı ve barışı koruma operasyonları çerçevesinde uluslararası barışı koruma görevlerine katılan birliklerin birlikte çalışabilirlik seviyesini yükseltmeyi amaçladığını da sözlerine ekledi.

Geçen ay Erivan ile Washington’un ikili diyalog statüsünü stratejik ortaklık komisyonu seviyesine yükseltme konusunda anlaştığı öğrenildi.

İlişkilerin derinleştirilmesinin 2024 yılında gerçekleşmesi gerektiği ve bunun bir mutabakat zaptında yer alacağı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Ermenistan’ı Güney Kafkasya’daki planlarını uygulamak için bir araç haline getirmek istediklerini, ülkenin Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ve Avrasya Ekonomi Birliği’nden (AEB) çekilmesini ve Rus askeri üssü ile sınır muhafızlarının geri çekilmesini istediklerini vurgulamıştı.