Gelecek yıl yeniden seçilmek için yarışan Senatör Kirsten Gillibrand'a meydan okuması beklenen Cuomo, örgütü Demokratlara İsrail'e yönelik eleştirilerle mücadele etmeleri için baskı yapmak amacıyla kurduğunu söyledi

Cinsel taciz şikayetleri ve eyaletin huzurevlerindeki COVID-19 ölümlerinin tüm kapsamını gizlediği iddiaları da dahil olmak üzere birçok skandalın ortasında 2021'de istifa eden gözden düşmüş vali, girişimi Varşova Gettosu ayaklanmasının 80. yıldönümü anısına Dünya Değerler Ağı başkanı Haham Shmuely Boteach'ın ev sahipliğinde Carnegie Hall'da düzenlenen bir etkinlikte duyurdu.

Gelecek yıl yeniden seçilmek için yarışan Senatör Kirsten Gillibrand'a meydan okuması beklenen Cuomo, Demokratlara antisemitizmi kınadıkları gibi İsrail'e yönelik eleştirilerle de aynı kararlılıkla mücadele etmeleri için baskı yapmak amacıyla bu örgütü kurduğunu söyledi.

Pazartesi günkü etkinlikte konuşan eski vali, antisemitizme karşı ve İsrail'in kendini savunma hakkını desteklemek için "ilk ve en yüksek sesle" konuşmanın Yahudi olmayan seçilmiş yetkililere düştüğünü söyledi. Antisemitlerin "antisemitizm ile anti-Siyonizm arasında ayrım yapmaya çalıştıklarını söyledi. Ancak bu ayrımı yapabilmek için tarihi görmezden gelmeniz gerekir."

ABD'li Yahudiler İsrail'den rahatsız!

Yahudi seçmenler ezici bir çoğunlukla Demokrattır ve Yahudi seçmenler büyük oranda Demokratlara oy vermektedir.

Pew'in 2022 yılında yaptığı bir araştırmaya göre kendini Demokrat olarak tanımlayan Amerikalı yetişkinlerin %53'ü ve 30 yaş altı genç Amerikalıların çoğunluğu İsrail'e karşı olumsuz görüşlere sahip.

Son yıllarda Yahudi devletini açıkça kınayan ilerici Temsilciler Meclisi üyelerinin sayısı arttı; özellikle de 2018 yılında Demokrat Temsilcileri Alexandra Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib, Ilhan Omar ve Ayanna Pressley, tarafından kurulan "The Squad" bu muhalefetin temsilcileri oldu.

Geçen yıl sekiz Demokrat, İsrail'in füzesavar Demir Kubbe savunma sisteminin yenilenmesine aleyhine oy kullanmış ve 16 Demokrat da İsrail'e karşı Boykot, El Koyma ve Yaptırım hareketini kınayan bir karara destek vermişlerdi.

Bazı ilerici Yahudi gruplar da Cuomo'nun açıklamasına karşı çıktı.

New York Jewish Agenda Twitter'da şunları yazdı: "Küstahlık. Yahudi halkının, ilericilerin ya da İsrail demokrasisinin ihtiyaç duyacağı son şeylerden biri, gözden düşmüş, aslında ilerici olmayan eski bir Vali'nin, İsrail için kritik olan bu ana, tehlikeli bir şekilde yanlış yönlendirilmiş bir girişimle dahil olmasıdır."