Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, CNN Türk yayınında Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını cevapladı.

Erdoğan: Kimsenin kendini dışında tutamayacağı sorumluluk altındayız Erdoğan: Kimsenin kendini dışında tutamayacağı sorumluluk altındayız

Anayasa değişikliği hususunda soruları cevap veren Fatih Erbakan, şunları söyledi:

"Anayasanın değiştirilmesiyle ilgili sayın Cumhurbaşkanımızın da bir teklifi ve iradesi var. Bu noktada geniş katılımlı bir şekilde Meclis'te olan Meclis'te olmayan siyasi partilerin de katkı sağlamasıyla, sivil toplum kuruluşların da toplumun her kesiminden sürece dahil olmasıyla kısacası 'ben yaptım, oldu' anlayışıyla değil yerli, milli, sivil ve hakkı üstün tutan, insan haklarına saygılı, özellikle 'laiklik' kelimesinin anlamının maksadının açık şekilde yazıldığı bir anayasanın yapılması faydalı olacaktır.

Bu noktada tabi bizim de desteğimiz olur. Bu mevcut anayasa maalesef askeri dönemin, darbe döneminin ürünü. Şimdiye kadar defalarca rötuşlar, düzenlemeler, düzeltmeler yapılmaya çalışılmış. Tabiri caizse artık yamalı bohça haline dönüşmüş. Köklü bir değişikliğin yapılması son derece faydalı olacaktır. Bu noktada dediğim gibi bizim de desteğimiz tabi ki olur.

Bir kere 'laiklik' kelimesi Türkçe bir kelime değil. Bunun her kesim tarafından farklı anlaşılması ve farklı uygulanmasına maalesef yol açıyor. Mesela 90'ların sonunda, 28 Şubat sürecinde bu laiklik kavramı maalesef yanlış bir şekilde yorumlandı. Yanlış bir şekilde baskıcı bir kavram olarak uygulandı. Rahmet Erbakan hocamızın söylediği, 'Lakliği siz din düşmanlığı olarak uyguluyorsunuz. Halbuki laiklik; herkesin inancına, herkesin dinini yaşamasına, bu düşüncesine saygı duymak demektir. Devletin buna müdahale etmemesi demektir. Ama siz tam tersine laikliği din düşmanlığı hatta toplumun yüzde 99'unun sahip olduğu bir inanca düşmanlık olarak, baskı unsuru olarak gösteriyorsunuz ve uyguluyorsunuz' diye itiraz ediyordu. Bunun önüne geçilmesi lazım. 

Laiklik herkesin dinini yaşamasına saygı duymak demektir, devletin bunlara saygı duyması demektir. Laiklik din düşmanlığı değildir. Kavram yanlış yorumlandı, bunun önüne geçilmeli. Dünya artık Mars'a Ay'a gitmiş, böyle bir dönemde biz sakallı insan şuraya giremez başı örtülü insan buraya girmez.

Osmanlı zamanında her dinden insan barış içinde yaşamız. Bizim inancımız bunu gerektiriyor. Kelime zaten yabancı, 28 Şubat sürecinde yaşananlar... Bunların tekrar yaşanmaması için bunun bir tanımı yapılmalı. AK Parti iktidarının 21 yıldır iktidarda olması, bugün böyle bir şey yaşanmıyor. İktidar değiştikten sonra tekrardan böyle bir sıkıntı yaşanmasın. Devlet kimsenin inancına karışmaz. Herkes kendi inancının gerektirdiğini yapabilir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın varlığı önemli. Siyasi bir çizgiye girmemesi de gerekir. Birçok eleştiriyi de haksız buluyoruz."