Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından kabul edildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı, Sisi-Fidan görüşmesi sonrası, "Taraflar, Gazze halkının aç bırakılma, yerinden edilme gibi toplu cezalandırma politikalarına maruz kalmaması gerektiğini ve Gazze halkının insani yardıma güvenli, acil erişiminin sağlanması gerektiğini vurguladı." açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'nin davetine icabetle resmi ziyaret kapsamında dün Mısır'ın başkenti Kahire'ye ulaşmıştı.

Bakan Fidan'ı, Kahire Havalimanı'nda Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Mohamed Zazou ve Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen karşılamıştı.

Fidan'ın Mısır'da yapacağı görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınacağı ve güncel bölgesel gelişmeler ile uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağı belirtilmişti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sisi'yle görüşmesi öncesi yine Kahire'de Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'la bir araya geldi.

Fidan-Baerbrock görüşmesinde, İsrail-Hamas savaşı, Gazze'ye yönelik insani yardımlar, Gazze'den tahliye konularıyla, Ukrayna'daki ve Karabağ'daki son durum ele alındı.

Bakan Fidan, gün içinde Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry (Semih Şükri) ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit'yle de bir araya geldi.

Fidan: Masum sivilleri hedef alan saldırıları ve sivil can kayıplarını kınıyoruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Fidan, "(Filistin'deki) Masum sivilleri hedef alan saldırıları ve sivil can kayıplarını elbette reddediyoruz, kınıyoruz." dedi.

Gazze İçişleri Bakanı sözcüsü: "Asla teslim olmayacağız!" Gazze İçişleri Bakanı sözcüsü: "Asla teslim olmayacağız!"

Fidan, "İsrail’i uluslararası hukuka ve insani değerlere bağlı kalmaya davet ettiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin Gazze'ye yolladığı yardımların gelmeye devam edeceğini belirten Fidan: "(Gazze'den tahliyeler) İçeride yaklaşık 300 civarında çifte uyruklu Türk vatandaşımız bulunmakta. Bunun 30’unun tahliyesini başardık." şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Fidan, "İsrail'in barışı sadece Arap ülkeleriyle değil esas itibariyle Filistinlilerle olmalı." dedi.

Şukri: Türkiye ile ortak bir vizyonu paylaşıyoruz

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, "Filistinliler üzerindeki ciddi insani etkilerin üstesinden gelmek için çalışmanın önemi konusunda Türkiye ile ortak bir vizyonu paylaşıyoruz." ifadesini kullandı.

Şukri, "(İsrail-Filistin arasında) Çatışmanın askeri operasyonlara doğru kayması, Filistin halkının meşru haklarının elde edilememesi nedeniyle ortaya çıktı." dedi.