Sultanahmet Meydanı'ndaki programda, katılımcılara iftariyelik dağıtıldı, akşam ezanının okunmasıyla oruçlar açılarak Filistinliler için dualar edildi.

Regaip Kandili İstanbul'da dualarla idrak edildi Regaip Kandili İstanbul'da dualarla idrak edildi

Yapımcı ve sunucu Bekir Develi, yaptığı konuşmada, "Dua, müminin en büyük silahıdır, en kuvvetli silahıdır.' buyuruluyor. Filistin İnisiyatifi olarak sadece eylem sloganı atarak var olalım istemedik. Biz dualarımızla da kardeşlerimize destek olmak istedik. Çünkü duanın bereketine inanıyoruz. Bugün, Sultanahmet'le beraber 16 il aynı iftar etkinliğini yapıyor. Pazartesiye denk getirdik. İnşallah buna devam da etme niyetindeyiz. İstiyoruz ki burada bütün İstanbul'da, oruç tutan ve tam iftar vaktinde duanın en makbul olduğu o dakikalarda Gazzeli, Filistinli kardeşlerimize dua edelim. Onların inşirah bulması için felaha kavuşması için dua etme niyetiyle böyle bir etkinlik düzenledik. Biz buna eylem demiyoruz. Çünkü pankart yok, slogan yok. Tamamıyla bir dua kardeşliği olsun istedik. O yüzden buradayız bugün.” ifadelerini kullandı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bölümü öğrencilerinden Ayşenur Şirin, çizdiği resimle farkındalık oluşturmak istediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş'ın etrafında iftar için toplanan insanları birlik beraberlik mesajı vermek için çizdim. Yani bir anı olarak kalması, bizim geriye dönüp hatırlamamız için bir çizim yapıyorum. Henüz tamamlamadım.”

Öte yandan "Sizinle İftar Gazzeli Kardeşlerimizle İftihar Ediyoruz" iftar programı, İstanbul, Ankara, İzmir, Kütahya, Kayseri, Denizli, Bitlis, Çanakkale, Düzce, Ağrı, Gaziantep, Amasya, Mardin, Sakarya, Muş ve Gümüşhane olmak üzere 16 ilde bugün yapıldı.

Programa Büyük Doğu Akıncıları (BDA) Derneği de katıldı

bdaiftar

BDA tarafından yapılan açıklamada, "Filistin İnisiyatifi tarafından Gazze'de en temel ihtiyaçlarından mahrum bırakıldıkları için günlerini oruçlu geçiren Filistinlilere destek amacıyla düzenlenen "Sizinle İftar Gazzeli Kardeşlerimizle İftihar Ediyoruz" programına gönüldaşlarımızda  katılım sağladı..." ifadelerine yer verildi.