Filistin halkı abluka ve ekonomik sıkıntıların yanı sıra birçok zorlukla mücadele ediyor.

Birçok ülke ise İsrail’in saldırılarını görmezden geliyor. Yaşam alanları, mülteci kampları, hastaneler ve sivil halk hedef alınmaya devam ediyor. Sadece 7 Ekim'den bu yana bine yakın kişi hayatını kaybetti.

İHH'den Suriye'deki kamplara ekmek ve sıcak yemek yardımı İHH'den Suriye'deki kamplara ekmek ve sıcak yemek yardımı

Son olarak, yaşanan çatışmalar nedeniyle işgalci İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne tekrar bombardıman başlattı.

İsrail, zaten abluka altında tuttuğu ve günde 3-4 saat elektrik verdiği Gazze'de elektriği keseceğini ve şehri tamamen kuşatacağını duyurdu.

Bu, başta hastanelerin çalışmaması ve yüz binlerce kişinin gıda başta olmak üzere temel ihtiyaçlara ulaşamaması demek.

İHH, Filistinli ihtiyaç sahiplerine destek çağrısı yaptı.

FİLİSTİN yazıp 4072'ye SMS göndererek 70 TL bağış yapabilirsiniz.

Bağış için TIKLAYINIZ

Filistin’de neler oldu?

Filistin, 1948 yılından bu yana İsrail’in işgali altında. Son 70 yılda Filistin topraklarına 5 milyon Yahudi yerleştirildi, buna karşın 7 milyon Filistinli Müslüman farklı ülkelerdeki mülteci kamplarına mahkum edildi. Uluslararası hukuka göre yasa dışı olan Yahudi yerleşimleri ve işgal sebebiyle Filistinli Müslümanlar topraklarını kaybetmeye devam ediyor. Bu sayede Filistin şehirleri İsrail tarafından sistematik bir şekilde Müslümanlardan arındırılıyor. Müslümansızlaştırılan şehirlerin başında ise Kudüs geliyor.

İsrail’in baskılarıyla Müslümanların yaşadığı mahallelere Yahudi yerleşimciler yerleştiriliyor, evlere zorla el konuluyor, sahiplerinin ölümleri bahane edilerek evler kamulaştırılıyor. Üstelik pahalılığı sebebiyle dünyanın sayılı şehirlerinden biri olan Kudüs’teki Müslümanlara karşı planlı yıldırma politikası uygulanıyor. Kudüs’ten ayrılmaya direnenlerin maddi olarak ayakta kalabilmeleri için tüm aile fertleriyle birlikte çok fazla çalışmaları gerekiyor. Filistinli Müslümanların zaten zor olan hayatı, gün geçtikçe tahammül edilemez bir hale geliyor.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1200 İsraillinin hayatını kaybettiği, 106'sı ağır 2 bin 806 kişinin yaralandığı aktarılmıştı.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda da 950 kişinin vefat ettiği, 5 bin kişinin yaralandığı bildirilmişti.

İşgal altındaki Batı Şeria'da ise İsrail askerlerinin saldırılarında 21 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 130 kişi yaralandı.