BBC'nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Suella Braverman'ı görevden aldı.

Kabinedeki değişikliklerin bugün devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Bir AB ülkesi daha zorunlu askerliğe geçiş yapıyor Bir AB ülkesi daha zorunlu askerliğe geçiş yapıyor

Görevden alınan İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın yerine, Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin göreve getirildiği belirtildi. İngiliz medyası Cleverly'nin Dışişleri Bakanlığı görevini ise Eski İngiltere Başbakanı David Cameron'ın üstleneceğini açıkladı.

2016'DAN SONRA YENİDEN DAVID CAMERON

BBC'nin haberine göre Muhafazakar Parti'yi 13 yıl sonra iktidara taşıyan ve 2010-2016 yılları arası başbakanlık yapan David Cameron, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının kararlaştırıldığı Brexit referandumu sonrası istifa etmişti.

BBC Politika Editörü Chris Mason, Braverman'ın görevden alınması ve kabinede değişiklikler yapılması konusunda görüş bildirenlerin yaşananları, "devasa" ve "deprem etkisi yaratan" gelişmeler olarak değerlendirdiğini aktardı.

FİLİSTİN'E DESTEK YÜRÜYÜŞLERİNE 'NEFRET YÜRÜYÜŞÜ' DEMİŞTİ

Londra'da 14 Ekim'den beri her cumartesi düzenlenen Filistin'le dayanışma yürüyüşlerinin Birinci Dünya Savaşı sonunda müttefikler ile Almanya arasında imzalanan ateşkesin yıl dönümüne denk gelmesi üzerine Başbakan, İçişleri Bakanı ve Londra Metropolitan Polisi, yürüyüşün ertelenmesini istemişti.

Ateşkes Günü olarak geçen 11 Ekim'de Filistin yürüyüşü yapmayı Başbakan Rishi Sunak, "provokatif ve saygısızca" olarak nitelendirirken Braverman ise yürüyüşlerle ilgili "nefret yürüyüşü" açıklaması yapmıştı.

Londra Metropolitan Polisi, yürüyüşe izin vermemesi yönündeki çağrılara ise yürüyüşü engellemek için yeterli kanıt ve yasal gerekçe olmadığını açıklamıştı.

Braverman, bu tartışmalar sürerken Times gazetesinde yayımlanan makalesinde Londra polisini Filistin konusunda taraflı olmakla suçlamıştı.

Bu açıklaması nedeniyle hükümetten, partisinden ve muhalefetten eleştiriler alan Braverman için İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, "aşırı sağı cesaretlendirdiği" için istifa çağrısı yapmış, ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer ise görevden alınması gerektiğini söylemişti.

DÜNKÜ GÖSTERİLERE "BU BÖYLE DEVAM EDEMEZ" MESAJI VERMİŞTİ

Braverman, X hesabından yaptığı paylaşımda, Londra'da dün düzenlenen Filistin'le dayanışma yürüyüşü ve aşırı sağcıların Ateşkes Günü kapsamında gerçekleştirdiği eylemlerde Londra polisinin gösterdiği performansı övmüştü.

Yaşanan şiddet olaylarında bazı polislerin yaralandığını kaydeden Braverman, yürüyüşte sergilenen bazı pankartları ve sloganları "hastalıklı, tahrik edici ve bazen suç niteliği taşıyan" şeklinde yorumlamıştı.

Braverman, "Antisemitizmle ırkçılığın her türlüsü ve terörizme bu kadar değer verilmesi son derece rahatsız edici. Bu böyle devam edemez" ifadelerini kullanmıştı.

Her hafta düzenlenen eylemler nedeniyle, "Londra sokakları nefret, şiddet ve antisemitizmle kirleniyor." ifadelerine yer veren Braverman, kentteki Yahudi toplumunun da tehdit altında hissettiğini belirtmişti.